Abp Marek Jędraszewski do NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”: nie wolno odchodzić od Boga
28 czerwca 2026 | 22:29 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Kraków Ⓒ Ⓟ
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej– Nie wolno odchodzić od Boga. Trzeba przy Nim trwać ufnie, że nie zostawi swego ludu. I nie wolno wchodzić w takie kompromisy ze światem, na mocy których traci się własną tożsamość, odpada się od Boga, a przez to staje się cząstką pogańskiego świata – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie sprawował Mszę św. z okazji 45. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
– Wiemy jak ważna dla naszej ojczyzny była „Solidarność”, jak bardzo przyczyniła się do odzyskania wolności. Ale wiemy też, że nie byłoby „Solidarności” bez ważnej roli św. Jana Pawła II – mówił kustosz sanktuarium ks. Tomasz Szopa nazywając Ojca świętego „papieżem praw człowieka” i „papieżem wolności”. Powitał abp. Marka Jędraszewskiego, księży kapelanów oraz Wojciecha Włodarczyka z prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który był inicjatorem i organizatorem wydarzenia w papieskim sanktuarium.
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał historię upadku państwa północnego i jego stolicy Samarii oraz królestwa Judy z Jerozolimą i jej świątynią. Metropolita krakowski senior zwrócił uwagę na trzy główne przyczyny. Pierwsza, to odejście od wiary w jednego Boga. Druga, to małżeństwa królów izraelskich z księżniczkami ludów pogańskich i przyjmowanie ich zwyczajów. Trzecia miała charakter polityczny – Palestyna musiała lawirować między dwiema potęgami Asyrią a potem Babilonią na wschodzie oraz Egiptem na zachodzie. – Pan Bóg mówił przez proroków: Zaufajcie mi, nie idźcie na zgniłe kompromisy, nie wyrzekajcie się wiary, trwajcie przy mnie, to ja będę przy was trwał. Ale oni uważali, że lepiej liczyć na własny polityczny rozum i lepiej mieć układy i dobre relacje z sąsiadami, niż się spośród nich wyróżniać wiarą w jedynego Boga – komentował arcybiskup zauważając, że takie postępowanie musiało się skończyć zapowiadaną przez proroków klęską i deportacją Izraelitów.
Metropolita senior wskazał na różnicę między postawą ludu państwa północnego i Judejczyków – ci pierwsi „rozpłynęli się w żywiole pogańskim” i ślad po nich zaginął. Natomiast ci drudzy zaczęli reflektować nad przyczynami swojej niewoli i zaczęli żałować odejścia od Boga i błagać Go o wybawienie. To rzeczywiście się stało, gdy po zwycięstwie Persów nad Babilonią Żydzi mogli wrócić do Jerozolimy i odbudować miasto wraz ze świątynią. – Nie wolno odchodzić od Boga. Trzeba przy Nim trwać ufnie, że nie zostawi swego ludu. I nie wolno wchodzić w takie kompromisy ze światem, na mocy których traci się własną tożsamość, odpada się od Boga, a przez to staje się cząstką pogańskiego świata – zaznaczył arcybiskup.
Odwołując się do fragmentu Ewangelii odczytanej podczas liturgii zauważył, że setnik, który prosił Jezusa o uzdrowienie jego sługi miał poczucie władzy i wiedział, że słowem może rozkazywać swoim żołnierzom, a równocześnie jako poganin był głęboko przekonany, że słowo Chrystusa ma jeszcze większą moc i może wystarczyć do uzdrowienia człowieka. – Wierzyć w to, co mówi Chrystus, co jest zawarte w Ewangelii, czego naucza w imię Chrystusa Kościół. Wierzyć w to, a nie iść na kompromisy z tym światem, który staje się coraz bardziej pogański, a Europa coraz bardziej pozbywająca się obecności Chrystusa we wszystkich niemal przejawach swego życia kulturowego, politycznego, ekonomicznego – mówił metropolita senior.
Przypomniał, że do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” 12 maja 1981 roku doszło między innymi dzięki wyraźnemu poparciu ze strony już bardzo ciężko chorego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tuż przed swoją śmiercią spotkał się z rolnikami, bo wiedział, że oni „reprezentują najbardziej ścisły związek Polaków z ojczystą ziemią i że od ich postawy, od ich wierności Bogu i Kościołowi będzie zależała przyszłość Polski”. Tę postawę wobec rolników Prymasa Tysiąclecia przypomniał Jan Paweł II, który zwrócił się do rolników w czasie homilii w Poznaniu w 1983 r.
Abp Marek Jędraszewski zwrócił też uwagę na zapis ze statutu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w którym jest mowa o kierowaniu się w działalności hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zauważył, że kiedy praca na roli jest tylko i wyłącznie biznesem przeliczanym na pieniądz, kiedy traci „horyzont świętości ziemi”, jaką Bóg dał Polakom razem z chrztem, wiąże się to z wielkim nieszczęściem. W tym kontekście zaznaczył, że razem z chrztem w 966 r. zaczęło się tworzenie narodu polskiego i polskiej państwowości. – Te trzy rzeczy są nierozdzielnie związane ze sobą w naszej polskiej historii. Jeżeli zatracimy jeden z tych elementów, tracimy naszą tożsamość, a potem honor – mówił metropolita senior. Przypomniał słowa ze sztandaru kosynierów kościuszkowskich „żywią i bronią” i podkreślił dzisiejszą wagę bezpieczeństwa żywnościowego, jakie zapewniają polscy rolnicy.
Na koniec przywołał poezje Karola Wojtyły, w których przyszły papież pisząc o ojczyźnie miał przede wszystkim na względzie związek osobisty Polaka-patrioty z ziemią, z całym jej bogactwem tradycji duchowej i materialnej. – Wyrażam siebie jako rolnik, jako Polak, jako patriota. Zakorzeniam się w niej, z niej czerpię swój fundament, swoje soki duchowe, swoją siłę, która pozwala mi żyć; z niej się wyłaniam (…). Kiedy wyłaniacie się wraz z każdym plonem, który z ziemi wyrasta, czuć smak ziemi, czuć smak ojcowizny, czuć smak ojczyzny – mówił abp Marek Jędraszewski. Zachęcił rolników do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustannej Pomocy we wszystkich potrzebach ich, ich rodzin i całego kraju; potrzebach ziemi, zatroskania o plony oraz o sprawiedliwą i uczciwą ich sprzedaż.
Przed błogosławieństwem głos zabrał Wojciech Włodarczyk z prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który podziękował abp. Markowi Jędraszewskiemu za przewodniczenie uroczystościom jubileuszowym oraz ks. Władysławowi Palmowskiemu – kapelanowi NSZZ „Solidarność” w Archidiecezji Krakowskiej, ks. Józefowi Babiczowi – duszpasterzowi rolników Diecezji Tarnowskiej i ks. Tomaszowi Szopie – kustoszowi Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Po Mszy św. zaśpiewano „Barkę” pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed papieskim sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

