Laureaci Nagrody FENIKS i Mały FENIKS

rl (KAI) / br, Warszawa, 2014-04-03

strona 1 z 2

Podczas uroczystego otwarcia XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie zaprezentowano laureatów Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w najbliższą sobotę, 5 kwietnia.

W tegorocznej edycji Nagrody FENIKS do dziesięciu konkursowych kategorii nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn. W roku ubiegłym o wyróżnienia ubiegały się publikacje tylko z ponad 40 wydawnictw. W tym roku Nagrody i Wyróżnienia Stowarzyszenia FENIKS przyznała kapituła w składzie: dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący), dr Elżbieta Maruszewska, dr hab. Marzena Górecka, ks. Henryk Zieliński, ks. Krzysztof Pawlina, prof. Jan Malicki, dr hab. Krzysztof Koehler i Krzysztof Ziemiec.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych:

Kategoria „Literacka”
Nagroda: „Prymas w Stoczku” autorstwa Pawła Zuchniewcza (Wydawnictwo Promic).
Literacka wersja jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń w najnowszej historii Polski i Kościoła w naszym kraju. Karty tej powieści goszczą świadectwo niezwykłego heroizmu i siły Wiary, które doprowadziły do zwycięstwa światła nad mrokiem.

Wyróżnienia
„Dlaczego za kratami” Stanisława Majchera (Wydawnictwo WAM).
Przejmujące relacje byłych więźniów na temat szczegółów życia w miejscu przymusowego odosobnienia i odseparowania od społeczeństwa. Szczere wyznania, przepełnione bólem, żalem, rozpaczą, ale także nadzieją, radością i poczuciem szczęścia, które stały się udziałem bohaterów, a zarazem autorów tej publikacji.

„G.K. Chesterton geniusz ortodoksji” Jaremy Piekutowskiego (Wydawnictwo eSPe).
Zajmująca w swojej treści i fascynująca w formie fabularyzowana biografia jednego z najbardziej niezwykłych reprezentantów inteligencji katolickiej przełomu XIX i XX wieku.

Kategoria „Nauki kościelne”

Nagroda
„Opera omnia. Kościół - Znak wśród narodów. T. VIII/1i t. VIII/2” Josepha Ratzingera (Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).
Dogłębna analiza idei jedności Kościoła, wzbogacona m.in. o szczegółowy obraz dialogu między Kościołem katolickim a prawosławnym, anglikańskim i ewangelickim, a także innymi czołowymi religiami świata. Troskliwe spojrzenie na przyszłość Kościoła u progu trzeciego tysiąclecia i „mapa drogowa” nowej ewangelizacji.

Wyróżnienie
„ Bóg-Filozofia-Uniwersytety. Wybrane zagadnienia z historii katolickiej tradycji filozoficznej” autorstwa Alasdaira MacIntyre (IW PAX).
Przekrojowe studium katolickiej myśli filozoficznej, uwzględniające skomplikowane konteksty historyczne i niezwykłą delikatność materii, jaką naznaczony jest stale ewoluujący proces wymiany myśli między ludźmi.

„Starożytne Kościoły wschodnie” autorstwa Paolo Siniscalco (Wydawnictwo Petrus).
Monografia historyczna, charakteryzująca się mistrzowską umiejętnością prezentacji niuansów w funkcjonowaniu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w kontekście politycznym, kulturowym i religijnym.

Kategoria „Edytorstwo”

Nagroda
„Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej”, praca zbiorowa pod redakcją Marty Pieniążek-Samek (Wydawnictwo Jedność).
Monumentalna publikacja stanowiąca niezwykły dowód na inspiracyjną rolę nauk Kościoła w rozwój sztuki sakralnej na przestrzeni dwóch tysiącleci. Bogato ilustrowane, a zarazem pieczołowicie opracowane w sferze tekstowej studium historii sztuki, które w obszerny, a jednocześnie rzeczowy sposób przybliża dorobek największych w światowych artystów, którzy swoje dzieła tworzyli na chwałę Boga i dla pożytku całej ludzkości.

Wyróżnienia
„Bóg się rodzi”, Adam Bujak (Biały Kruk).
Unikatowa w skali polskiego rynku książki próba przybliżenia masowemu czytelnikowi niezwykłości Nocy Bożego Narodzenia. Jedyna w swoim rodzaju mozaika Słowa Bożego, nauczania Jana Pawła II i skarbów sztuki sakralnej.

„Dowody tajemnicy, śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych” Grzegorz Górny (Rosikon Press).
Publikacja stanowiąca mistrzowskie połączenie pozycji o charakterze reportażowym z niezwykle pracochłonnie dobranym materiałem ilustracyjnym. Wnikliwa analiza zjawisk i wydarzeń, których przebieg bez wątpienia znamionuje znaczenie i siłę Wiary.

„Gustaw Zemła. Płaskorzeźby. Wrota do przeszłości. Droga krzyżowa caritas, Ave Maria”, Gustaw Zemła, Jacek Chromy, Magdalena Hniedziewicz (Biuro Promocji Sztuk Jacek Chromy).
Żywe świadectwo Tajemnicy pulsującej w płaskorzeźbach Gustawa Zemły. Dowód na to, jak artystyczna wizja może otrzeć się o Absolut.

Kolędy Niebiańskim piórem pisane”, praca zbiorowa (Sfinks & Gryf Trade).
Niezwykła edycja zbioru kilkuset najważniejszych i najpiękniejszych kolęd utrzymana w eleganckiej i miłej dla oka formie. Uzupełniające publikację wersje audio pozwalają na jeszcze bardziej osobiste przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Kategoria „Książka dla dzieci”

Nagroda
„Ignacy Loyola”, z ilustracjami Picanyola i tekstem Toni Matasa (Wydawnictwo WAM).
Oryginalna warstwa tekstowa autorstwa bohatera komiksu połączona z nowoczesną formą ekspresji wizualnej, których połączenie zaowocowało prosta opowieścią o wspaniałym człowieku, który szukając Boga potrafił zmienić całe swoje życie.

Wyróżnienia
„Piotrek i Ania idą do Pierwszej Komunii” Piotra Giertycha (Wydawnictwo Bernardinum).
Literacka opowieść o duchowej wędrówce dziecięcych bohaterów na drodze do poznania tajemnicy sakramentu Komunii Świętej.

Seria „Krótkie bajki o wielkich sprawach”: „Najpiękniejsze bajki i opowiadania” (pisane przez dzieci - uczniów Szkoły Podstawowej w Krakowie), „Listy do Świętych”, „Bajki o gotowaniu w wesołym wydaniu” (Wydawnictwo PETRUS).
Cykl mądrych opowiastek o najważniejszych w ludzkim życiu sprawach z silnym elementem edukacyjnym. Znakomite połączenia rozrywki i samodoskonalenia osobowości dla najmłodszych czytelników.

Kategoria „Książka dla młodzieży”

Nagroda
„Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem” Zbigniew Kaliszuk (Fronda PL).
Znakomita książka o poszukiwaniu miłości - praktyczny drogowskaz, który tę niezwykłą podróż czyni łatwiejszą, a czytelnika-poszukiwacza bardziej odpornym na proste rozwiązania, złudne pokusy i liczne niebezpieczeństwa, na które naraża go codzienność.

Wyróżnienia
„Miłosierdzie. Zaufanie. Wybór tekstów z »Dzienniczka« św. Siostry Faustyny” w opracowaniu Sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia (Wydawnictwo MISERICORDIA).
Absolutnie znakomity wybór tekstów potwierdzających rolę jaką w życiu każdego chrześcijanina może pełnić ufność w Chrystusa i Boże Miłosierdzie.

„Nawrócona wiedźma” autorstwa Patrycji Hurlak i ks. Mateusza Czubaka (Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS).
Zapis poruszającej rozmowy stanowiącej zaskakujące świadectwo nawrócenia. Szczera opowieść odkrywająca piękno odwagi w mówieniu o własnej wierze.

Kategoria „Książka autora zagranicznego”

Nagroda
„Chrześcijaństwo a judaizm rabiniczny. Historia początków oraz wczesnego rozwoju” pod redakcją Hershel Shanks, w przekładzie Waldemara Chrostowskiego (Oficyna Wydawnicza VOCATIO).
Najwyższej jakości praca o charakterze naukowym stanowiąca zbiór tekstów najwybitniejszych znawców historii współistnienia chrześcijaństwa i judaizmu u jego zarania oraz w początkowym okresie. Wybitna praca historyczna, stanowiąca podwaliny pod współczesną wiedzę z tego zakresu.

Wyróżnienia
„Gender - światowa norma polityczna i kulturowa. Narzędzie rozeznania” Marguerite A. Peeters (Wydawnictwo Sióstr Loretanek).
Najwyższej jakości naukowa rozprawa prezentująca intelektualne założenia ideologii gender, a jednocześnie rzeczowy i zrozumiały dla każdego czytelnika wykład zawierający nie tylko charakterystykę tego zjawiska, ale także przykłady jego społecznych przejawów i potencjalnych skutków.

„Uniwersalne prawa życia” autorstwa sir Johna Templetona (Wydawnictwo WAM).
Niezwykle szczera próba odpowiedzi na odwieczne pytanie „jak żyć?”. Przewodnik po różnych technikach i szkołach samodoskonalenia, także sposobach na świadome kształtowanie własnego losu. Kompetentna alternatywa dla komercyjnych poradników zawierających „proste przepisy na łatwe i przyjemne życie”.

Kategoria „Seria wydawnicza (dzieła zebrane)”

Nagroda
Seria „Bibliotheca Carmelitana”: „Pieśń duchowa T.1” Św. Jana od Krzyża, „Droga na Górę Karmel T. 2” Św. Jana od Krzyża, „Noc ciemna T. 3” Św. Jana od Krzyża, „Żywy płomień miłości T.4” Św. Jana od Krzyża, „Dzieje duszy T.10” Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Wydawnictwo Karmelitów Bosych).
Dowody "szczęśliwej przygody", która wiedzie do zjednoczenia z Bogiem. Doskonały dowód na sukces tytanicznej konsekwencji w opracowaniu i krzewieniu we współczesnym świecie nauk Doktorów Kościoła.

Wyróżnienia
„Baśnie dla dzieci” autorstwa ks. Janusza Stańczuka (Wydawnictwo Sióstr Loretanek).
Dowód na niezwykły bajkopisarski talent autora, który odważnie, a jednocześnie z wielką pokorą wkracza w świat klasycznych baśni, przyjmując pełną odpowiedzialność za młodego czytelnika. Znakomite źródło inspiracji kazań dla najmłodszych członków kościelnej wspólnoty.

„Seria Papieska”: „Zepsucie i grzech”, „Otwarty umysł, wierzące serce”, „Rekolekcje Ojca Świętego Franciszka”, „Wymagania i pasja”, „O wychowaniu chrześcijańskim”, „Prawdziwa władza jest służbą” Jorge Mario Bergoglio - Papież Franciszek (Wydawnictwo Esprit).
Najpełniejszy na polskim rynku wydawniczym obraz nauczania papieża Franciszka, ukazujący myśli nie tylko jego istotę ale także sposób postrzegania świata i rządzących nim zjawisk, naznaczony bezgraniczną ufnością w Bożą miłość.

„Wielcy Ludzie Nauki i Kultury”, Pawła Piotrowskiego, ks. Tomasza Jelonka, Edwarda Polańskiego, Michała Rożka, ks. Marka Starowiejskiego (Wydawnictwo PETRUS).
Zbiór monograficznych rozpraw, które z niezwykłą rzetelnością przybliżają czytelnikowi sylwetki niezwykłych jednostek, których życie odznaczyło się złotymi zgłoskami w historii światowej oraz polskiej kultury i nauki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook