Diecezja radomska ma nowego biskupa pomocniczego

tk, rm / br, Warszawa, 2015-01-17

Ks. Piotr Turzyński, wicerektor seminarium duchownego diecezji radomskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tej diecezji.

Komunikat nuncjatury apostolskiej:

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. hab. Piotra Turzyńskiego, wicerektora seminarium duchownego diecezji radomskiej biskupem pomocniczym tejże diecezji, przydzielając mu stolicę tytularną Usula.

abp Celestino Migliore,
nuncjusz apostolski

Warszawa, 17 stycznia 2015 r.

***

Ogłoszenie papieskiej decyzji odbyło się w sobotę w samo południe równocześnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu z udziałem biskupów: Henryka Tomasika i Adama Odzimka oraz zebranych księży dziekanów.

Ks. Piotr Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu, egzamin dojrzałości złożył w 1982 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. T. Chałubińskiego w Radomiu. Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 28 maja 1988 roku w ówczesnej konkatedrze radomskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Edwarda Materskiego.

Następnie w latach 1988-89 był wikariuszem parafii Matki Odkupiciela na os. Rosochy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne z patrologii w Instytucie Patrystycznym "Augustinianum" w Rzymie, a w 1995 r. obronił doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, na podstawie rozprawy „Il Cantico nuovo nella teologia di sant'Agostino: specialmente nelle Enarrationes in Psalmos”.

W 1996 r. został mianowany ojcem duchownym i wykładowcą patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, a w 2006 r. - wicerektorem Seminarium, którą to funkcję pełnił do chwili obecnej.

W latach 2012 – 2013 był zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu. Biskup nominat jest adiunktem Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL i członkiem sekcji patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Konferencji Episkopatu Polski. W 2014 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego, kolokwium i rozprawy habilitacyjnej pod tytułem: Piękno w teologii świętego Augustyna. Próba systematyzacji augustyńskiej estetyki teologiczne.

Od 2002 roku ks. Piotr Turzyński jest członkiem Rady Kapłańskiej, jest kanonikiem gremialnym Kapituły Ostrobramskiej, dyrektorem Rady ds. Stałej Formacji Kapłanów Diecezji Radomskiej i dyrektorem Rady ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Radomskiej. Angażuje się w prace II Synodu Diecezji Radomskiej jako przewodniczący Komisji ds. Kultury, Środków Społecznego Przekazu i Nowej Ewangelizacji. Współpracował z Radiem Plus Radom jako autor cyklu audycji "Sól ziemi”.

Biskup nominat jest cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą, jest zaangażowany w działalność Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. W czasie studiów rzymskich i późniejszym ks. Piotr Turzyński pomagał w duszpasterstwie księżom w parafiach we Włoszech.

W 2004 roku z grupą duszpasterzy młodzieży dał początek Kuźni Młodych, czyli spotkaniom młodych, które najpierw odbywały się w kościele bł. Annuarity, a ostatnio w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Przez 18 lat opiekował się teatrem seminaryjnym. W 2007 r. przewodniczył komitetowi organizacyjnemu uroczystości koronacyjnych obrazu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W 2012 r. założył Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum, którego celem jest działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej. Był współorganizatorem kolejnych edycji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

Interesuje się myślą św. Augustyna, światem Ojców Pustyni, kocha wędrówki górskie, lubi literaturę (zwł. poezję K. Wojtyły, Z. Herberta, J. Szymika i powieści F. Dostojewskiego oraz J.R.R. Tolkiena), teatr, dobre kino sensacyjne, folk i poezję śpiewaną. Jest kibicem siatkówki.

Komentarze (8)

Ja

2 lata temu

Skromy, pokorny, otwarty na ludzi wspaniały człowiek.

Odpowiedz

Augustyn

2 lata temu

Bardzo dobra nominacja, oby więcej takich da Kościoła w Polsce. Dobry kandydat na ordynariusza w jakiejś diecezji. Niech Bóg błogosławi księdzu biskupowi Piotrowi.

Odpowiedz

radomiak70

2 lata temu

i znowu naukowiec. A jakie on ma pojęcie o pracy duszpasterskiej. Takie jak ten pomocniczy z warszawy, co po pijaku jeździł.

Odpowiedz

xxx

2 lata temu

Lepiej być naukowcem niż nieukiem. Radomiaku70, zapoznaj się najpierw dokładnie z życiorysem ks. Turzyńskiego, poznaj Go, a dopiero potem zabieraj głos na forum.

Odpowiedz

Stary

2 lata temu

A propos, co z biskupem Jareckim? Zniknął ze strony internetowej archidiecezji warszawskiej.

Odpowiedz

wojtek

2 lata temu

Naukowiec, ale mówiący prostym językiem i trafiający do serc ludzi.

Odpowiedz

Radomianin

2 lata temu

Bardzo dobry wybór, mądry, zawsze skromny, inteligentny i umiejący się odnaleźć w każdej sytuacji kapłan aha i super kaznodzieja. Życzę życzliwości ludzkiej i Bożego błogosławieństwa w posłudze pasterskiej, wszystkiego dobrego Biskupie Piotrze

Odpowiedz

Karol

2 lata temu

No i mamy w Radomiu Biskupa pomocniczego w osobie Piotra Turzyńskiego, wspaniałego człowieka, niezwykle skromnego, pokornego i otwartego do ludzi. Chociaż spodziewaliśmy się nominacji dla równie odpowiedniego kandydata rektora seminarium Jarosława Wojtkuna

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook