Papież zaprasza na Jubileusz Dzieci w Roku Miłosierdzia

tłum. st (KAI) / br, Watykan, 2016-01-14

Na planowane w dniach 23-25 kwietnia br. uroczystości Jubileuszu Miłosierdzia zaprosił Papież Franciszek chłopców i dziewczęta. W Watykanie opublikowano przygotowane z tej okazji specjalne orędzie Ojca Świętego.

PAPIEŻ FRANCISZEK

Orędzie na Jubileusz Miłosierdzia chłopców i dziewcząt

Być coraz bardziej miłosiernymi, jak Ojciec

Drodzy chłopcy i dziewczęta!

Kościół przeżywa Rok Święty Miłosierdzia, który jest czasem łaski, pokoju, nawrócenia i radości, obejmującej wszystkich: dużych i małych, bliskich i dalekich. Nie ma takich granic i odległości, które mogłyby przeszkodzić miłosierdziu Ojca, by do nas dotarło i stało się obecne pośród nas. Drzwi Święte są już otwarte w Rzymie i we wszystkich diecezjach świata.

Ten cenny czas angażuje również was, drodzy chłopcy i dziewczęta. Zwracam się do was, aby zaprosić was do wzięcia w nim udziału, byście się stali jego czynnymi uczestnikami odkrywając, że jesteście dziećmi Bożymi (por. 1 J 3,1). Chciałbym was wezwać każdego z osobna, chciałbym was wezwać po imieniu, tak jak to czyni Jezus każdego dnia, bo dobrze wiecie, że wasze imiona zapisane są w niebie (Łk 10,20), są one wyryte w sercu Ojca, będącym Sercem Miłosiernym, z którego rodzi się wszelkie pojednanie i wszelka słodycz.

Jubileusz to cały rok, w którym o każdej chwili mówimy, że jest święta, aby całe nasze życie stało się święte. Jest to okazja byśmy odkryli, że życie jako bracia jest wielkim świętem, najpiękniejszym jakie możemy wymarzyć, niekończącym się świętem, jakie Jezus nauczył nas opiewać poprzez swego Ducha. Jubileusz to święto, na które Jezus zaprasza dokładnie wszystkich, nie czyniąc żadnych różnic i bez wyjątku. Dlatego chcę przeżywać także z wami kilka dni modlitwy i świętowania. Zatem oczekuję, że wielu z was przybędzie w kwietniu.

„Być coraz bardziej miłosiernymi, jak Ojciec” - to hasło waszego Jubileuszu, ale jest to również modlitwa, jaką wznosimy za was wszystkich, przyjmując was w imię Jezusa. Być coraz bardziej miłosiernymi to znaczy uczyć się bycia mężnymi w konkretnej i bezinteresownej miłości, to znaczy stawanie się wielkimi zarówno fizycznie, jak i wewnętrznie. Przygotowujecie się, by stać się chrześcijanami zdolnymi do podejmowania odważnych decyzji i gestów, zdolnymi, by budować każdego dnia, nawet w małych rzeczach, świat pokoju.

Wasz wiek jest czasem niesamowitych zmian, gdzie wszystko wydaje się równocześnie możliwe i niemożliwe. Powtarzam wam z wielką mocną: „Wytrwale podążajcie drogą wiary z niezłomną nadzieją w Panu. Na tym polega tajemnica naszego wędrowania! On daje nam odwagę, byśmy szli pod prąd. Słuchajcie dobrze, chłopcy i dziewczęta: iść pod prąd; to robi dobrze sercu, ale potrzebna jest odwaga, żeby iść pod prąd, i On nam daje tę odwagę! … Z Nim możemy robić rzeczy wielkie; da nam zaznać radości z tego, że jesteśmy Jego uczniami, Jego świadkami. Stawiajcie na wielkie ideały, na wielkie rzeczy. My, chrześcijanie, nie zostaliśmy wybrani przez Pana do małych rzeczy, idźcie wciąż dalej, w stronę rzeczy wielkich. Młodzi, poświęćcie swoje życie wielkim ideałom!” (Homilia w Dzień kandydatów do bierzmowania i bierzmowanych w Roku Wiary, 28 kwietnia 2013).

Nie mogę zapomnieć o was, chłopcy i dziewczęta, którzy żyjecie w sytuacji wojny, nędzy, codziennego trudu, porzucenia. Nie traćcie nadziei. Pan ma wielkie marzenie, które chce zrealizować razem z wami! Niech wasi przyjaciele rówieśnicy żyjący w warunkach mniej dramatycznych niż wy, o was pamiętają i angażują się, aby wszyscy mogli cieszyć się pokojem i sprawiedliwością. Nie wierzcie w często powtarzane słowa nienawiści i terroru. Budujcie natomiast nowe przyjaźnie. Ofiarowujcie swój czas, zawsze troszczcie się o ludzi którzy was proszą o pomoc. Bądźcie odważni i idźcie pod prąd, bądźcie przyjaciółmi Jezusa, który jest Księciem Pokoju (por. Iz 9,6), „wszystko w Nim mówi o miłosierdziu. Nic w Nim nie jest wyzute ze współczucia” (Misericordiae vultus, 8).

Wiem, że nie wszyscy możecie przybyć do Rzymu, ale Jubileusz jest naprawdę dla wszystkich i będzie obchodzony także w waszych Kościołach lokalnych. Wszyscy jesteście zaproszeni na to wydarzenie radości! Przygotowujcie nie tylko plecaki i transparenty, ale przygotowujcie nade wszystko wasze serce i umysł. Dobrze się zastanówcie nad pragnieniami, jakie powierzycie Jezusowi w Sakramencie Pojednania i w Eucharystii, którą wspólnie będziemy sprawować. Gdy będziecie przechodzili przez Drzwi Święte pamiętajcie, że zobowiązujecie się do czynienia waszego życia świętym, do karmienia się Ewangelią i Eucharystią, które są Słowem i Chlebem Życia, aby móc budować świat bardziej sprawiedliwy i braterski.

Niech Pan pobłogosławi każdy wasz krok ku Drzwiom Świętym. Modlę się za was do Ducha Świętego, aby was prowadził i oświecał. Niech Dziewica Maryja, która jest Matką wszystkich będzie dla waszych rodzin i dla tych wszystkich, którzy wam pomagają się rozwijać się dobru i łasce prawdziwą Bramą Miłosierdzia.

Watykan, 6 stycznia 2016, uroczystość Objawienia Pańskiego

Program:

Sobota 23 kwietnia

Od godz. 9.00
Przyjazd i przygotowanie do spowiedzi w trzech Kościołach Jubileuszowych.

Godz. 11.00-18.00
Plac Miłosierdzia
Przyjazd na plac św. Piotra do spowiedzi
Przejście przez Drzwi Święte oraz wyznanie wiary przy grobie św. Piotra.

Godz. 18.00-20.00
Transfer z placu Świętego Piotra na Stadion Olimpijski

Godz. 20.00-22.00
Wielkie Święto na Stadionie Olimpijskim

Niedziela 24 kwietnia (V Niedziela Wielkanocna)

Godz. 10.00

Msza św. z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra

Godz. 15.00-18.00
Kontynuacja pielgrzymki do Drzwi Świętych dla tych, którzy zapisali się na niedzielę

Poniedziałek 25 kwietnia (Święto Narodowe we Włoszech)

Kontynuacja pielgrzymki do Drzwi Świętych dla tych, którzy zapisali się na poniedziałek.

Rejestracji pielgrzymów należy dokonać na tutaj

Informacje można również uzyskać w Biurze Informacji dla Pielgrzymów przy kościele polskim św. Stanisława BM w Rzymie. Biuro jest czynne w godzinach: poniedziałek 9.00-13.00, wtorek-piątek 9.00-13.00 oraz 16.00-17.30. Adres: Via delle Botteghe Oscure, 15, 00186 Roma, tel. +39 06 977 46 340,
+39 380 796 75 59.


Komentarze (3)

teresa

1 rok temu

Najpierw wszelkimi dostępnymi środkami zwalczamy w małżeństwie płodność, a potem się dziwimy,że nie możemy zajść w ciążę.Mało które małżeństwo decyduje się na dziecko w rok po ślubie,trzeba przecież zbudować gniazdo,aby wychowywać młode...

Odpowiedz

teresa

1 rok temu

Wciąż mam wrażenie ,że idę pod prąd. To dobrze?

Odpowiedz

Mark

1 rok temu

Dobrze

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook