17 stycznia warszawskie obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

awo / br, Warszawa, 2016-01-16

Pod hasłem "Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia” również w Warszawie w niedzielę 17 stycznia będzie obchodzony 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Punktem centralnym obchodów będzie Msza święta w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Jej oprawę przygotują uchodźcy i migranci, którzy są podopiecznymi prowadzonego przez werbistów Ośrodka Migranta i jezuickiego stowarzyszenia "W Akcji".

O. Jan Wróblewski SVD - prezes Fundacji Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" - zwraca uwagę, że tegoroczny Dzień będzie odbywał się w kontekście Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. "Zapraszamy na Mszę św. i zachęcamy do modlitwy, by pokonać lęk i obojętność. Niech przynaglają nas do tego słowa papieża Franciszka z bulli «Misericordiae vultus», ogłaszającej Rok Święty: «Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha i nie pozwala odkryć nowości, w cynizm, który niszczy. Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności»” - zachęca werbista.

W Warszawie w ramach obchodów 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w niedzielę 17 stycznia o godz. 12.30 rozpocznie się uroczysta Msza święta w katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po liturgii odbędzie się okolicznościowe spotkanie z uchodźcami i migrantami.

Tegoroczne obchody w Warszawie przygotowały werbistowska Fundacja Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" oraz Jezuickie Centrum Społeczne “W Akcji".

W Polsce działa 29 podmiotów kościelnych, pomagających migrantom i uchodźcom - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, sporządzonego na zlecenie Caritas Polska w grudniu 2015 r. Caritas prowadzi Pięć Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których rocznie udziela pomocy ponad 3 tys. osób.

Od 2005 działa w Warszawie prowadzony przez werbistów Ośrodek Migranta. Tym, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną i prześladowaniami, pomaga także Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji", które prowadzi m.in. centrum informacji dla uchodźców.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook