Abp Gądecki o Dniu Judaizmu

tk / br, Warszawa, 2016-01-16

Dzień Judaizmu napotykał na początku bardzo duże opory, bo ludziom wydawało się, że jest to judaizowanie chrześcijaństwa – przyznał abp Stanisław Gądecki, inicjator tego wydarzenia. Chodziło zaś o to, tłumaczy przewodniczący KEP, żeby krzewić ideę łączności, jaka istnieje pomiędzy Starym i Nowym Testamentem. W niedzielę obchodzony będzie 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się co roku w innym mieście. W tym roku będzie to Toruń. Okolicznościowe wydarzenia odbywają się w wielu polskich miastach.

W wypowiedzi dla Biura Prasowego KEP abp Gądecki zaznacza, że choć początki były trudne, to stopniowo, z uwagi na liczbę różnego typu inicjatyw, w niektórych miejscowościach udało się rozciągnąć obchody Dnia Judaizmu nawet na cały tydzień.

Metropolita poznański zaznaczył, że niektóre z tych inicjatyw wychodziły ze strony gmin żydowskich. Podkreślił jednocześnie, że kluczowe znaczenie Dnia Judaizmu polega na pogłębianiu świadomości Kościoła katolickiego.

"Teraz idzie to swoim spokojnym torem, nie budzi takich kontrowersji – powiedział abp Gądecki. – Byleby tylko nie przerodziło się to w wydarzenie kulturalne, bo tu chodzi o coś poważniejszego: chodzi o treści religijne i pogłębienie religijne jednej i drugiej strony na tyle, na ile ona zechce" – podkreślił przewodniczący KEP.

Gospodarzem tegorocznych, ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie 17 stycznia Toruń. W wydarzeniu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela, Anna Azari.

Program spotkania przewiduje m.in. wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów na toruńskim cmentarzu żydowskim, panel dyskusyjny, nabożeństwo w katolickiej świątyni oraz wystawy i koncerty. Teatr Żydowski z Warszawy zaprezentuje spektakl "Dybuk".

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. W międzyczasie obchody odbyły się w największych polskich miastach. Ubiegłoroczne ogólnopolskie obchody miały miejsce w Oświęcimiu i Bielsku-Białej.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Obchody Dnia Judaizmu organizuje co roku inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem KEP ds. Dialogu z Judaizmem we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi.

"Klimat relacji polsko-żydowskich jest coraz lepszy, co podkreślają także Żydzi" – zaznacza z satysfakcją przewodniczący Komitetu, bp Mieczysław Cisło.

Tegorocznym obchodom towarzyszy motto zaczerpnięte z 1 Księgi Królewskiej: "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9).

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

 

Komentarze (6)

teresa

1 rok temu

W świetle świec jest jakoś cieplej.Zbliża się Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Odpowiedz

Misio

1 rok temu

No cóż Bóg w Trójcy Przenajświętrzej I trybalistyczny Jahwe
są dla biskupa tym samym Bogiem .Hm no i ostatnio
głoszone poglądy o jednym Bogu z braćmi muzułmanami
to stąd te nowoczesne zmiany.całe szczęście że już tylko w
nielicznych miejscach przeżył stary katolicyzm z konfesjonałem
pokutą i kadzidłem bo zgodnie z nowymi papieskimi naukami
ateiści tez beda zbawieni byle żyli w zgodzie ze swoimi przekonaniami
Miłe zmiany czasy bezgrzeszne boć zgodne z wewnętrznym
sumieniem

Odpowiedz

KETNA

1 rok temu

Nie ma zadnej " lacznosci, jaka istnieje pomiedzy Starym i Nowym Testamentem ". Drogi Arcybiskupie Gadecki ! JEST natomiast historia zbawienia ludzkosci, ktora zostala objawiona nam poprzez Osobe Jezusa Chrystusa, Syna Bozego - calemu swiatu.Na znak zakonczenia wybranstwa Narodu zydowskiego, Jezus Chrystus umarl i zmartwychwstal , aby wszystkie Narody mialy smialy przystep do Boga.
Zadaniem Kosciola jest krzwic w swiecie nauke o TROJCY PRZENAJSWIETSZEJ, a nie macic ludziom w glowach.
JUDEOCHRZESCIJANSTWO jest najwieksza zakala we wspolczesnych swiecie, gloszonym przez judeochrzescijanskich biskupow.
...Co ty tu robisz Eliaszu - Judaszu w piusce biskupa ?

Odpowiedz

Michał

1 rok temu

Prawda !!!

Odpowiedz

ch

1 rok temu

czy dobrze rozumiem Chrystus umarł jako Żyd a zmartwychwstał jako Polak ?.....

Odpowiedz

kandyd13

1 rok temu

Błąd mylenia Boga ze Starego Testamentu z tym ze Świętej Trójcy ma swe korzenie już w Ewangeliach - na przykład Jezus Chrystus wypędzając kupców ze Świątyni jerozolimskiej nie tylko nie mówił, że oczyszcza sanktuarium jakiegoś trybalistycznego kolegi, ale wręcz użył sformułowania "dom Ojca mego" (w Ewangelii św. Jana). W tejże Ewangelii powiedział podczas święta poświęcenia świątyni "Ja i Ojciec jesteśmy jedno" oraz do apostołów "Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego”.
Tożsamość Ojca z gospodarzem jerozolimskiego sanktuarium i przedmiotem – być może źle wyrażanej – wiary i czci Żydów nie podlega żadnej wątpliwości.
Oczywiście istnieją pozostałe dwie Osoby Trójcy Świętej, ale brak trybalizmu utrzymany jest u nich w rozsądnych granicach - możemy tu przypomnieć sprawę niewiasty chananejskiej (Syn) albo Amalekitów (Duch św. przemawiający przez proroka Samuela)

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook