Rok Miłosierdzia to wspaniała okazja, by zamknąć kazus Lecha Wałęsy

mp / br, Gdańsk, 2016-02-23

Chciałbym, aby w Roku Miłosierdzia prezydent Wałęsa przeprosił tych, których skrzywdził, a jednocześnie wybaczył to wszystko, co teraz na niego spływa - powiedział abp Sławoj Leszek Głodź proszony o refleksję w związku z dyskusją na temat współpracy Wałęsy z SB. "Należy tę sprawę zamknąć publicznie, wobec ludzi i Pana Boga oraz polecić ją Miłosierdziu Bożemu. Inaczej pozostanie krwawiąca rana" - dodaje.

Metropolita gdański mówi KAI, że "Rok Miłosierdzia daje wspaniałą okazję, by zamknąć ten kazus. Przecież Bóg swoim miłosierdziem ogarnia ludzi i ich słabości: uległość grzechowi bądź wyrządzone krzywdy".

"Widziałbym więc, aby Pan Prezydent Wałęsa, jeśli czuje potrzebę serca i duszy, przeprosił tych, których skrzywdził, bądź nie powiedział pełnej prawdy, a jednocześnie wybaczył to wszystko, co teraz na niego spływa. A przede wszystkim, aby zaufał Bożemu Miłosierdziu za pośrednictwem św. Jana Pawła II, który darzył go zaufaniem i miłością. A byliśmy tego świadkami" - wyjaśnia metropolita gdański, którego Lech Wałęsa jest diecezjaninem.

Abp Głódź przyznaje, że są środowiska, które do dziś są obolałe z powodu krzywd, jakich doznały od Wałęsy. Wyjaśnia, że gdyby nosił w sobie nutę żalu do niego, to mógłby do niektórych tych grup dołączyć. "Przecież różne rzeczy Wałęsą wygadywał przed moim przyjściem do Gdańska - dodaje. - Ale później w obecności świadków, na plebanii kościoła mariackiego, przeprosił mnie. A miało to miejsce na spotkaniu z okazji 25. rocznicy przyznania mu Nagrody Nobla". Arcybiskup dodaje, że "Wałęsa powiedział wtedy: 'bardzo przepraszam, gdyż do Księdza Arcybiskupa oddałem niepotrzebnie parę strzałów'. I podaliśmy sobie ręce. A świadkami tej sceny był Ksiądz Prymas i abp Tadeusz Gocłowski. A obecny tam Maciej Płażyński skonstatował: 'jak znam Wałęsę, to po raz pierwszy on kogoś przeprosił'. Od tego czasu uważam sprawę za zamkniętą. Do dziś z Wałęsą jesteśmy w poprawnych relacjach".

Abp Głodź wspomina ponadto, że Wałęsa był jego pierwszym prezydentem i zwierzchnikiem sił zbrojnych, którego poznał w 1991 r., kiedy został mianowany biskupem i zaczynał odbudowywać Ordynariat Polowy. "A gdy składając Prezydentowi wizytę - opowiada - przedstawiłem się, żartując: szeregowy Głodź, biskup polowy nominat, odpowiedział: a to ja jestem o dwa stopnie wyżej, kapral Wałęsa".

Arcybiskup wyjaśnia, że potem ich relacje były "bardzo korekt": "Otrzymałem stopień generalski i odznaczenia. Łączyły nas wspólne wizyty na poligonach i brałem udział w niektórych jego wizytach zagranicznych". Dodaje, że do zasług prezydenta Wałęsy należało, m. in. wyprowadzenie z Polski wojsk rosyjskich. A są to zasługi, które wszyscy znają.

"Rok Miłosierdzia - konstatuje abp Głódź - daje naprawdę dobrą okazję, żeby tę sprawę zamknąć publicznie, wobec ludzi i Pana Boga, oraz by ją polecić Miłosierdziu Bożemu. Inaczej pozostanie krwawiąca rana. A ona nie jest potrzebna dzisiaj ani Wałęsie, ani naszemu narodowi - zarówno w wymiarze społecznym, politycznym, krajowym, jak i międzynarodowym. Im szybciej tę kartę zamkniemy, tym lepiej. A im szerzej otworzymy archiwa dla historyków, to też tym lepiej. Niech historycy rzecz badają!".

Przypomina, że w "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza jest bardzo piękna scena, kiedy to apostoł Paweł mówi do Chilona: "Miłosierdzie Chrystusa jest jako morze i grzechy i winy ludzkie potoną w nim jako kamienie w otchłani. Jest jako niebo, które pokrywa góry, lądy i morza, albowiem jest wszędzie i nie masz jego granicy ni końca".

 

Komentarze (3)

KETNA

11 miesięcy temu

Drogi Ksieze Arcybiskupie Metropolito gdanski. Chcialbym jedno dodac. Aby przyjac przeprosiny, nalezaloby w duchu spolecznej nauki Kosciola - zadoscuczynic. Ilu ludzi skrzywdzonych postepkiem Pana Prezydenta Lecha Walesy, odnislo straty materialne i moralne ?
Nie ma odpowiedzialnosci zbiorowej. Tak uczy Kosciol.Dlatego zaduscuczynienie materialne nie stoi na przeszkodzie, poniewaz Pan Prezydent Lech Walesa, zamiast wydawac na sady ( na ktore go stac ),moglby przeznaczyc na zadoscuczynienie materialne osobom pokrzywdzonym jego postepowaniem sprzed lat.Od tych pokrzywdzonych zalezec powinno, czy w Roku Milosierdzia beda w stanie przebaczc.

Odpowiedz

karol

11 miesięcy temu

zawsze będzie krwawiąca rana i przyznam szczerze że księża biskupi praktycznie nie robią nic aby społeczeństwo łączyć w pisują się raczej w element dzielenia a podział jest coraz większy szkoda

Odpowiedz

stokrotka

10 miesięcy, 4 tygodnie temu

Brawa dla ks.Arcybiskupa Głodzia,bardzo trafne słowa w sprawie Lecha Wałęsy.Byłoby to piękne zakończenie wieloletnich sporów sądowych które są tylko zgorszeniem,przecież noszenie Matki Bożej w klapie do czegoś zobowiązuje.Byłoby też dobrym wzorem dla innych którzy mają podobny problem,politycy,aktorzy,przecież nikt nie chce ich krwi a tylko małego gestu uczciwości.W Roku Miłosierdzia pod przewodnictwem Franciszka takie cuda są możliwe,tak uważam.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook