Ruszył proces akredytacji dziennikarskich na wizytę Papieża w Polsce i ŚDM

pra / mz, Kraków, 2016-02-29

Uruchomienie procesu dziennikarskich akredytacji oznacza, że przygotowania do ŚDM weszły w decydującą fazę – powiedział bp Damian Muskus, koordynator generalny przygotowań do ŚDM. 29 lutego ruszył proces akredytacji dziennikarskich na Światowe Dni Młodzieży i Wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce.

Z tej okazji w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza.

Metropolita krakowski zwracając się do dziennikarzy podkreślił, że zależy mu na pozytywnym i obiektywnym przekazie mediów na temat ŚDM. „Żeby informacje były prawdziwe i żeby społeczeństwo było nie wybiórczo, a w pełni poinformowane o przygotowaniach i programie. Myślę, że społeczeństwo jest bardzo zainteresowane, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i na zewnątrz i czeka na te informacje” – mówił kard. Dziwisz.

Zobacz wideo z konferencji

„Jest wielkie zainteresowanie w świecie, a nam to służy – służy Polsce, służy młodzieży polskiej i Kościołowi polskiemu” – powiedział metropolita krakowski. Podkreślił, że ŚDM jest szansą do poznania Polski i nawiązywania kontaktów z polską młodzieżą, zarówno w obszarze kościelnym, jak i politycznym, żeby „stwarzać atmosferę pokoju w świecie”.

Pytany o bezpieczeństwo w czasie wydarzenia z tak liczną obecnością młodych ludzi, hierarcha wyraził nadzieję, że wszystko będzie dobrze przygotowane i zabezpieczone. „Jak na razie nic nam nie grozi” – powiedział kard. Dziwisz.

Pytany o stan przygotowań do ŚDM, kard. Dziwisz powiedział, że idą dobrze, że wszystko przygotowywane jest na bieżąco. „Jako odpowiedzialny za to cieszę się, że jest wielka współpraca z całym episkopatem, z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Przede wszystkim – to się już dzieje w Polsce” – mówił kard. Dziwisz i podkreślił, że przygotowania do ŚDM – zarówno informacja, jak i formacja – są bardzo ważne. „Bez dobrego przygotowania może nie być owoców, na które czekamy” – mówił hierarcha.

W czasie konferencji prasowej podkreślono, że ciągle nieznany jest oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce – nie potwierdzono miejsc, które odwiedzi Ojciec Święty poza wydarzeniami planowanymi w ramach ŚDM. Bp Artur Miziński podkreślił, że papież Franciszek przyjeżdża na wydarzenie duszpasterskie o skali ogólnoświatowej, a równocześnie będzie to zagraniczna wizyta głowy Państwa Watykańskiego w Polsce.

„Poprosiliśmy profesjonalne agencje informacyjne – katolicką i państwową – by zaopiekowały się dziennikarzami, żeby stworzyć im dobre warunki pracy, pobytu. Liczymy, że te dobre warunki przełożą się na relacje, które z Krakowa i Polski będą płynąć, pokazujące Polskę jako miejsce piękne, atrakcyjne, pełne także wartości duchowych, którymi Polacy żyją. Chcemy, żeby to wydarzenie poprawiło obraz Polski w świecie. Myślę, że takie oczekiwania płyną też ze strony rządowej” – mówił bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM.

„Tych pięć miesięcy nie napawa nas niepokojem, bo wiemy, że wszystkie prace postępują w swoim czasie i nie ma większych opóźnień” – powiedział bp Muskus odnosząc się np. do rezerwowania miejsc noclegowych; przewiduje się, że będzie potrzeba ich ok. 400 tys. a Komitet Organizacyjny ma zapewnionych już ponad połowę potrzebnej liczby.

Bp Muskus poinformował, że w pierwszej fazie rejestracji zgłosiło się już blisko 600 tys. uczestników. 10 proc. z nich zarejestrowało się już w drugiej fazie, tzn. że określili pakiet pielgrzyma i uiścili składki partycypacyjne, co oznacza że to są już pewni uczestnicy lipcowych ŚDM.

„Jako KAI, we współpracy z PAP, dołożymy wszelkich starań, żeby państwu jak najlepiej się pracowało – zarówno w centrach prasowych, jak i poprzez odpowiedni transport i specjalne środki elektroniczne” – mówił do dziennikarzy zgromadzonych w krakowskiej kurii Marcin Przeciszewski, prezes KAI podkreślając, że jest to olbrzymie wyzwanie, bo szacuje się, że na ŚDM przyjedzie ok. 5-6 tys. dziennikarzy i fotoreporterów z ponad 200 krajów świata – żadne inne wydarzenie w historii Polski nie budziło takiego zainteresowania mediów.

„W portalu pope2016.com publikowane są informacje dotyczące przygotowań do ŚDM zarówno z resortów, jak i diecezji – wszystko o czym powinni wiedzieć dziennikarze” – poinformowała Lidia Sobańska, prezes PAP. Przygotowano też dodatkowe pakiety informacji w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski dotyczące historii Polski i Kościoła. Prezes Sobańska poinformowała, że w tej chwili przy obsłudze ŚDM pracuje 50 dziennikarzy w kraju (20 w samej Warszawie) i wielu za granicą – ich liczba będzie rosła w miarę zbliżania się samego wydarzenia.

Akredytacje na wizytę Ojca Świętego w Polsce oraz Światowe Dni Młodzieży przyjmować będzie Katolicka Agencja Informacyjna: od 29 lutego do 24 czerwca br. W tym celu została otwarta specjalna strona internetowa www.pope2016.com, współpracująca z oficjalną stroną ŚDM. Akredytacje będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną po wypełnieniu specjalnego formularza.

Akredytacja upoważniać będzie do obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce. Na jej podstawie dziennikarz będzie mógł korzystać z Centrów Prasowych i Wirtualnego Newsroomu oraz z wszelkich dostępnych pomocy i materiałów, które będą potrzebne do wykonywania pracy. Natomiast do wejścia na konkretne punkty obsługi prasowej uprawniać będą odrębne karty, wydawane wraz z akredytacją.

Proces akredytacji dziennikarzy odbywa się tylko on-line i zakończy się 24 czerwca 2016 r. Po tym terminie nie będzie możliwe złożenie dokumentów.

Za akredytację dziennikarzy na obsługę medialną ŚDM Kraków 2016 i Wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce w 2016 roku odpowiedzialna jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Szefem Biura Akredytacji jest Anetta Tyszkiewicz, która prowadziła podobne biura w czasie wielu wizyt papieskich w Polsce i innych ważnych uroczystości państwowych.

Bp Muskus poinformował też w ciągu tygodnia zostanie ogłoszone nazwisko rzecznika prasowego ŚDM Kraków 2016.

W Krakowie podpisano także umowę pomiędzy Telewizją Polską a Konferencją Episkopatu Polski i Archidiecezją Krakowską. Dotyczy ona obsługi przez TVP wizyty Ojca Świętego oraz ŚDM Kraków 2016. TVP będzie Oficjalnym Nadawcą Telewizyjnym transmisji tych uroczystości.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook