Ramowy program wizyty papieża Franciszka w Polsce z okazji ŚDM

lk / mz, Warszawa, 2016-03-13

Uczczenie na Jasnej Górze 1050. rocznicy chrztu Polski, modlitwa w Auschwitz-Birkenau, spotkanie władzami państwowymi oraz Episkopatem Polski, a przede wszystkim spotkania i modlitwy z młodymi z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży.

To niektóre punkty ramowego programu lipcowej wizyty papieża Franciszka w Polsce z okazji ŚDM, które przedstawiono w sobotę w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Papież Franciszek będzie przebywać w Polsce od 27 do 31 lipca. Komunikat Stolicy Apostolskiej dotyczący papieskiej wizyty odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

„Z okazji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Krakowie oraz na zaproszenie najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej i polskich Biskupów, Jego Świątobliwość papież Franciszek uda się z duszpasterską wizytą do Polski w dniach 27-31 lipca 2016 roku” – czytamy w dokumencie.

Światowe Dni Młodzieży będą obchodzone w Polsce po raz drugi. Pierwszy raz miały miejsce w 1991 r. w Częstochowie. Abp Migliore podkreślił, że wydarzenie to umożliwiło wówczas wymianę duchowych dóbr między wspólnotami kościelnymi z całego świata i z Europy Środkowowschodniej, dopiero co wyswobodzonymi z procesów marginalizacji pod panowaniem reżimów komunistycznych.

Tegoroczne ŚDM – podkreślił nuncjusz - będą się koncentrowały wokół tematów ewangelicznego błogosławieństwa, o czym mówi już hasło spotkania: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)”.

„Nauczycielem i świadkiem Miłosierdzia obecnych czasów jest papież Franciszek. Jesteśmy zaszczyceni i szczęśliwi, że przybędzie on do Polski, aby razem z młodymi całego świata świętować to, co jest kluczem jego pontyfikatu” – podkreślił abp Migliore, przypominając, że właśnie jutro, 13 marca przypada trzecia rocznica wyboru papieża z Argentyny.

Bp Artur Miziński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r., wyraził radość, że w ramowym programie znalazły się także punkty, które wychodzą poza obchody Światowych Dni Młodzieży, uwzględniają prośbę ze strony zarówno rządowej, prezydenta RP, jak i polskich biskupów – wyjaśnił bp Miziński.

„Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, że zechciał rozszerzyć na miarę możliwość swój pobyt w Krakowie i okolicach o te spotkania” – dodał sekretarz generalny KEP.

Pierwszy dzień – 27 lipca
Franciszek rozpocznie wizytę w Polsce w środę 27 lipca. O godz. 14.00 samolot linii Alitalia z papieżem Franciszkiem na pokładzie wystartuje z rzymskiego lotnika Fiumicino, by ok. godz. 16.00 wylądować na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Tam odbędzie się około 15-minutowa ceremonia powitania Ojca Świętego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Oficjalne powitanie papieża Franciszka na ziemi polskiej nastąpi o godz. 17.30 na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Tam Ojciec Święty oraz prezydent Duda wygłoszą przemówienia. O godz. 18.00 na Wawelu planowana jest kurtuazyjna wizyta papieża u prezydenta Andrzeja Dudy.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że każda wizyta Ojca Świętego ma wymiar przede wszystkim duszpasterski, ale jest także wizytą głowy państwa, stąd zaangażowanie w nią nie tylko strony kościelnej, ale też prezydenta RP i rządu.

„Pan prezydent oczekuje na wizytę Ojca Świętego w Polsce i jako głowa państwa, w imieniu Polaków, z radością powita Jego Świątobliwość na naszej ziemi” – poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP, min. Małgorzata Sadurska.

Zaznaczyła, że dzisiejszy świat wymaga pogłębionego dialogu, poświęconego współczesnym wyzwaniom. – Głos Ojca Świętego ma w tym zakresie zawsze szczególne znaczenie – wyjaśniła min. Sadurska. Dodała, że głos papieża jest istotny szczególnie w wymiarze duchowej i społecznej troski o pokój na świecie i godność człowieka.

Po zakończeniu uroczystości w katedrze wawelskiej o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie papieża z Konferencją Episkopatu Polski. Wieczorem pierwszego dnia wizyty Ojciec Święty uda się do rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 (przyjazd zaplanowano na godz. 20.15), gdzie pojawi się w oknie papieskim.

Drugi dzień – 28 lipca
Czwartkowe przedpołudnie 28 lipca będzie poświęcone wizycie papieża w duchowej stolicy Polski, czyli sanktuarium na Jasnej Górze. Ojciec Święty uda się tam z Krakowa helikopterem. Jego przybycie do jasnogórskiego klasztoru zaplanowano na godz. 9.45.
Pierwsza część tej wizyty upłynie na osobistej modlitwie Ojca Świętego przed wizerunkiem Czarnej Madonny.

O godz. 10.30 rozpocznie się Msza święta na Wałach Jasnogórskich z udziałem bardzo licznej rzeszy wiernych z całej Polski. Intencją uroczystej Eucharystii będzie uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski.

„Tą Eucharystią będziemy mieli okazję podziękować – Kościół i państwo polskie, w obecności prezydenta, premier i rządu oraz parlamentarzystów – za 1050 lat chrztu Polski. Nie mieliśmy okazji, by świętować tak uroczyście 1000-lecie chrztu, to były inne czasy, które większość z nas pamięta” – przypomniał bp Miziński.

Po zakończeniu tych uroczystości papież Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 tego dnia zaplanowano na Błoniach pierwsze spotkanie papieża z młodzieżą z całego świata zgromadzoną w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży.

O godz. 19.15 spodziewany jest przyjazd Franciszka do rezydencji kard. Dziwisza i ponowne pojawienie się w oknie papieskim.

Trzeci dzień – 29 lipca
W piątek 29 lipca o godz. 9.30 planowana jest wizyta papieża Franciszka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auchwitz-Birkenau. W Auschwitz Ojciec Święty będzie się modlić przy tzw. Ścianie Śmierci (Blok 11) oraz w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie uda się pod pomnik ofiar obozu w Birkenau.

W modlitwie wezmą udział przedstawiciele innych religii i wyznań oraz byłych więźniów i osób uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. – Modlitwa będzie zanoszona zarówno przez chrześcijan, jak i naszych braci w wierze, Żydów. Będziemy chcieli objąć wszystkich tą modlitwą – zapowiedział bp Miziński.

W południe Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 Ojciec Święty będzie uczestniczył na Błoniach w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która zgromadzi młodzież z całego świata. Wieczorem planowany jest powrót do rezydencji arcybiskupów krakowskich i pojawienie się w oknie papieskim.

Czwarty dzień – 30 lipca
W sobota 30 lipca o godz. 8.30 papież Franciszek nawiedzi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlić w Kaplica św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie świętej. Następnie przejdzie w łagiewnickiej bazylice przez sanktuaryjne Drzwi Miłosierdzia i tam odprawi Mszę św., na którą zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i klerycy z całej Polski.

Kolejnym punktem tego dnia będzie przybycie Franciszka do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam Ojciec Święty wyspowiada pięcioro młodych ludzi.

Popołudniu Ojciec Święty w rezydencji krakowskich arcybiskupów zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem tego dnia przybędzie na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, miejscu największego zgromadzenia młodych na tegorocznym ŚDM. Tam zaplanowano wieczorne czuwanie z młodzieżą.

Piąty dzień – 31 lipca
Ostatni dzień pobytu papieża Franciszka w Polsce - niedziela 31 lipca – o godz. 10.00 na Campus Misericordiae rozpocznie się Msza św. rozesłania, wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież odmówi także w południe z młodzieżą tradycyjną modlitwę Anioł Pański. Ogłosi też miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Po powrocie do rezydencji kard. Dziwisza, o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arena. Jednocześnie nastąpi tam spotkanie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami.

O godz. 18.15 na lotnisku w podkrakowskich Balicach zaplanowano ceremonię pożegnania papieża Franciszka ze strony najwyższych władz Rzeczpospolitej i przedstawicieli Episkopatu Polski oraz Archidiecezji Krakowskiej. Franciszek wyleci do Rzymu polskimi liniami LOT kwadrans później.

Mówiąc o Światowych Dniach Młodzieży bp Artur Miziński podkreślał dziś chęć przyjęcia w Polsce jak najgodniej tych, którzy na nie przybędą z całego świata. - Jest to dla nas okazja do tego, by pokazać Kościół w Polsce takim, jaki on jest. Cały świat usłyszał o Kościele w Polsce dzięki pontyfikatowi św. Jana Pawła II. Teraz będzie możliwość zweryfikowania tych opinii – dodał sekretarz generalny KEP.

Przypomniał, że wydarzenia ŚDM w Krakowie poprzedzi pobyt młodzieży z całego świata w różnych diecezjach w Polsce. - Będzie to możliwość prezentacji Kościoła, ale także polskiej rzeczywistości, życia społeczeństwa, kultury i tradycji, ubogaconej jeszcze w tym roku o historyczne nawiązanie do chrztu Polski, która kształtuje dziś naszego narodu – powiedział bp Miziński.

Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przewodnicząca rządowego zespołu ds. przygotowania wizyty Franciszka w Polsce i wsparcia organizacji ŚDM podkreśliła z kolei, że rządowym priorytetem jest dopilnowanie bezpieczeństwa młodych, którzy z całego świata przybędą do Polski – „tak, aby zanurzeni we wspólnocie modlitwy, zakochali się też w naszym kraju, chcieli do niego wrócić i chcieli dobrze o nim opowiadać”.

Podkreśliła, że papieska wizyta z okazji ŚDM jest jednym z priorytetów rządu Beaty Szydło od początku jego funkcjonowania. W tym celu powołany został międzyministerialny zespół oraz pełnomocnik koordynujący przygotowania od strony państwowej.

Niedawno rząd przyjął też ustawę ustanawiającą specjalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i zabezpieczenia logistycznego, medycznego i sanitarnego w związku z ŚDM. Min. Kempa wyraziła nadzieję, że wkrótce ustawa zostanie przyjęta przez parlament.

Komentarze (2)

KETNA

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Bp Nizinski ma chyba amezje. Pewnie, ze nie bylo papieza Pawla VI, ktory pragnal choc na moment byc na Jasnej Gorze, a wladze komunistyczne sie nie zgodzily. Niemniej jednak nie kracze, spotkanie na Jasnej Gorze z Papiezem Franciszkiem nie zgromadzi okola miliona wiernych, jak mialo to miejsce piecdziesiat lat temu. Obym sie mylil.
Wtedy LEGATUS NATUS byl Prymas Polski Stefan Kardynal Wyszynski, obecnie sluga bozy oczekujacy na wyniesienie go do chwaly Ojca.
Pragne dozyc tej chwili.

Odpowiedz

Andrzej Pupa

7 miesięcy, 3 tygodnie temu

"W piątek 29 lipca o godz. 9.30 planowana jest wizyta papieża Franciszka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auchwitz-Birkenau"? Przecież teraz mówi się "narodowym" a nie "nazistowskim".

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook