Już milion pielgrzymów w Roku Świętym

ts, kg (KAI/RV) / br, Watykan, 2016-01-11

Pomimo wzmożonego zagrożenia atakami terrorystycznymi już ponad milion pielgrzymów przybyło do Rzymu w związku z rozpoczętym miesiąc temu Rokiem Świętym. Ich obecność pokazuje, że ich wiara jest silniejsza niż strach. Zgłoszeń na następne miesiące jest jeszcze więcej – podał na łamach "L'Osservatore Romano" abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

To właśnie ta dykasteria jest odpowiedzialna za organizację jubileuszowych uroczystości.

Arcybiskup przyznał, że osobiście spotykał się z wieloma tysiącami pielgrzymów, którzy zgłaszają się do punktu przyjęć. Ani razu nie widział na ich obliczach lęku czy obaw. Przeciwnie, emanują oni pragnieniem modlitwy, mocą i wielkim pokrzepieniem, które daje im wiara – oświadczył abp Fisichella.

„Trzeba jednak zaznaczyć, że ów milion pielgrzymów to tylko ci, którzy przybyli tu, do Rzymu. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę wszystkie diecezje świata, w których otwarto drzwi święte, to liczba uczestników uroczystości jubileuszowych wzrośnie do kilkuset milionów. Widzieliśmy, że 13 grudnia, kiedy otwarto święte drzwi we wszystkich katedrach, napływ wiernych był ogromny. Wielu biskupów podaje, że było to wspaniałe wydarzenie. Nie umniejsza to oczywiście fundamentalnej roli pielgrzymki do Rzymu. Ponad milion pielgrzymów w ciągu jednego miesiąca to bardzo znacząca liczba” – uważa abp Fisichella.

Przy okazji wyraził też uznanie dla służb państwowych Włoch, które wprowadziły w Wiecznym Mieście odpowiednie środki bezpieczeństwa, dzięki czemu dotychczasowe uroczystości mogły przebiegać bez zakłóceń.

Według dotychczasowych szacunków mediów włoskich, w Roku Świętym może odwiedzić Rzym nawet 33 miliony pielgrzymów i turystów. Natomiast prefekt stolicy Włoch Franco Gabrielli ocenia, że będzie ich nie więcej niż 10 milionów, opierając się na tym, że w minionych latach liczba zagranicznych gości w tym mieście wahała się od 8 do 9 milionów.

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia Bożego rozpoczął papież Franciszek 8 grudnia ub.r., otwierając Drzwi Święte w bazylice św. Piotra. Jubileusz potrwa do Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada br.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook