Franciszek apeluje o nowy "humanizm pracy"

tom (KAI/RV) / br, Watykan, 2016-01-17

O nowy "humanizm pracy" zaapelował Franciszek podczas sobotniej audiencji w Watykanie dla 6 tys. przedstawicieli katolickich organizacji pracowniczych Włoch. Papież po raz kolejny wskazał na wysokie bezrobocie wśród młodzieży w niektórych krajach Europy, skrytykował wyzysk i pracę niewolniczą.

Franciszek przybył nieco spóźniony na audiencję i poprosił zgromadzonych o wybaczenie. W przemówieniu do pracowników przybyłych z rodzinami z całych Włoch, jak zawsze w tego typu spotkaniach poruszył kwestię pracy i godności ludzkiej. "Potrzebujemy nowego humanizmu pracy, gdyż żyjemy w epoce wyzysku pracowników - czasie, w którym praca nie jest tak naprawdę w służbie godności ludzkiej, ale jest pracą niewolniczą! Potrzebujemy nowego humanizmu pracy, gdzie w centrum stoi człowiek a nie zysk, gdzie gospodarka służy człowiekowi a nie posługuje się człowiekiem!" - mówił Franciszek.

Z werwą papież przestrzegł przed "endemicznią" we Włoszech "pracą na czarno". Zdaniem Franciszka w świecie pracy i w ogóle w każdym środowisku musimy przeprowadzić reedukację ku "uczciwości". "Oszustwa i szwindle są niegodne człowieka, serce powinno być od nich wolne" - podkreślił i dodał: "W przeciwnym razie dochodzi do przewrotnej i szkodliwej mentalność: mianowicie bezprawia. To prowadzi do korupcji człowieka i społeczeństwa. Bezprawie jest niczym ośmiornica: Nie widzisz jej, bo jest ukryta pod wodą, ale dzięki swoim mackom ma wszystko pod kontrolą i zatruwa, zabrudza i czyni zło".

Franciszek przywołał słowa św. Pawła, który napisał, że kto nie pracuje, niech nie je. "Również wtedy byli ludzie, którzy sprawili, aby inni pracowali i żeby samemu się wyżywić" - zwrócił uwagę i dodał: "Dziś jednak wielu chciałoby pracować, ale nie znajdują żadnego miejsca". Młodych ludzi, którzy są bezrobotni, nazwał papież "nowymi wykluczonymi" naszych czasów.

"Wyobraźcie sobie: w niektórych krajach naszej Europy stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosi 40 procent. Co robi zatem młody człowiek, który nie ma żadnej pracy? Gdzie kończy? W narkomanii, chorobie, samobójstwie? Nie zawsze statystyki samobójstw wśród młodzieży są publikowane. To jest dramat! Dramat nowych wykluczonych naszych czasów - są odarci ze swej godności. Sprawiedliwość ludzka domaga się dostępu do pracy dla wszystkich!" - mówił Franciszek.

"Ludzie, którzy znajdują się w tarapatach - na przykład młode pary, które nie mogą założyć rodziny z powodu braku pracy - nie potrzebują żadnych kazań, ale konkretnej pomocy" - powiedział Franciszek.


Komentarze (4)

jazmig

1 rok temu

Odnoszę wrażenie, że papież nie odróżnia przyczyn od skutków. Praca na czarno jest skutkiem wysokiego opodatkowania pracy, a nie oszustwem, jak się wydaje papieżowi.

Oszustwem jest niedotrzymywanie umów. Jeżeli pracownik i pracodawca umówili się co do pracy i płacy, to obie strony mają obowiązek tej umowy dotrzymać. Pracownik ma uczciwie pracować, a pracodawca uczciwie zapłacić.

Wyzysk to pojęcie marksistowskie: jest ono bałamutne. Jeżeli bowiem obie strony umówiły się tak, jak napisałem wyżej, to oznacza, że wyzysku nie ma. Wyzysk może dotyczyć wyłącznie niewolników.

Odpowiedz

Stanisław Krawczyk

1 rok temu

Wyzysk polega np. na tym, że zatrudniający wykorzystuje swoją silniejszą pozycję, zmuszając zatrudnianego do pracy w złych warunkach. Gdybyśmy tego nie widzieli, równie dobrze można by mówić, że Polska sama odpowiada za swoją sytuację po 1944 roku, bo przecież mogła się postawić Związkowi Radzieckiemu.

Odpowiedz

Stanisław Krawczyk

1 rok temu

Oczywiście, pracownik teoretycznie może szukać zatrudnienia gdzie indziej. Ale inni zatrudniający również mogą wykorzystywać jego słabą pozycję w negocjacjach. Sztuką jest takie ukierunkowanie rynku pracy, aby ta nierównowaga nie osiągała niezdrowego poziomu.

Odpowiedz

teresa

1 rok temu

Tylko co zrobić,żeby mieć tę nieszczęsną ,a upragnioną pracę? Pora urządzić spotkanie dla pracodawców.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook