Obrzęd obmycia stóp także dla kobiet

st (KAI) / br, Watykan, 2016-01-22

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowałaby różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młode jak i starsze, zdrowi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane, jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

Komentarze (3)

Beata

1 rok temu

Kolejna rewelacja? To tak na pamiątkę Ostatniej wieczerzy?
Papież wie co zrobić, by usunąć Tradycję. Jemu wolno.


Odpowiedz

KETNA

1 rok temu

Opisana scena w Ewangelii sw. Jana 13,4-11, nie jest TRADYCJA, a przekazem, co JEZUS uczynil swoim uczniom. Nie wybral, ani Matki swojej, ani zadnej z towarzyszacych Mu kobiet. Zadna z Ewangelii nie wspomina o obecnosci kobiet w czasie OSTATNIEJ WIECZERZY.
To, co czyni obecny Papiez, to "naprawianie" przekazu EWANGELII.
JEZUS CHRYSTUS " nie przewidzial " woli Ojca, ze doczekamy do dzisiaj i poprawne polityczne myslenie przeniknie do Jego Kosciola.
A szkoda !

Odpowiedz

teresa

12 miesięcy temu

Nie wiedziałam ,że to zaszczyt mieć obmywane stopy i że trzeba być do tego duchowo przygotowanym.

Odpowiedz

Komentarze

Włoski teolog tłumaczy zmianę w obrzędzie umycia stóp w Wielki Czwartek

Małym gestem o wielkim znaczeniu symbolicznym nazwał włoski teolog Andrea Grillo zmianę norm dotyczących umycia stóp w Wielki Czwartek. Zgodnie z papieską decyzją, nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie ludu Bożego” będą odtąd mogli być dopuszczeni do udziału w tym obrzędzie, upamiętniającym czyn Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy.

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook