Papież do przyszłych księży: strzeżcie się podwójnego życia

tom (KAI/RV) / br, Watykan, 2016-01-26

Do głoszenia prostych i zrozumiałych kazań wezwał Franciszek księży i seminarzystów. "Nie bądźcie żadnymi zwiastunami kompleksowej doktryny lecz zwiastunami Jezusa" - powiedział papież podczas spotkania z kapłanami Papieskiego Seminarium Lombardzkiego w Rzymie.

Przestrzegł przed "prowadzeniem podwójnego życia". W audiencji z okazji 50-lecia istnienia seminarium wziął udział metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola.

Franciszek podkreślił, że księża powinni wieść proste życie i odrzucać każdą formę światowości. Przestrzegł, aby kapłaństwo nie było traktowane wyłącznie z punktu widzenia osobistego sukcesu i skupiało uwagę na samym sobie. "Taki ksiądz szuka tylko tego, co mu się podoba, jest bez przekonania i bez prawdziwego zainteresowania dla innych" - zaznaczył papież. Za wzór podał św. Karola Boromeusza (1538 -84), arcybiskupa Mediolanu. Przypomniał, że św. Karol zawsze chciał księży, którzy byliby sługami Boga i ojcami dla ludu, a szczególnie dla biednych.

Papież zwrócił uwagę, że czas spędzony w seminarium duchownym nie służy tylko studiom. "Przygotowuje was również do tego, aby podążać za duchowym impulsem i być przyszłością Kościoła" - powiedział i dodał: "Ważne jest, aby nie podążać za własnymi preferencjami lub `modą czasu`, ale sercem Boga i Ewangelią". Wskazał na wagę modlitwy, formacji i duszpasterstwa, które powinny być zawsze połączone ze sobą tak, aby "kapłani dziś i jutro byli mężczyznami uduchowionymi i miłosiernymi kapłanami". Franciszek zaznaczył również, że dobry ksiądz zawsze pozostaje w bliskim kontakcie ze swoim biskupem.

Komentarze (1)

teresa

12 miesięcy temu

Najlepiej,żeby ksiądz był przyjacielem i ojcem jednocześnie.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook