Przesłanie na Światowy Dzień Chorych na Trąd

RV / br, Watykan, 2016-01-31

„Żyć to znaczy pomagać żyć” – pod tym hasłem obchodzony jest przypadający na 31 stycznia tegoroczny Światowy Dzień Chorych na Trąd. Specjalne przesłanie z tej okazji wystosował abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia podkreśla w nim, że dzień ten jest przede wszystkim wezwaniem do kontynuowania walki z tą straszną chorobą oraz do wyeliminowania piętna, które ciąży na osobach naznaczonych charakterystycznymi dla niej konsekwencjami.

W przesłaniu czytamy, że „marginalizacja chorych na trąd, wywołana naturalnym poczuciem samoobrony wobec tej nieuleczalnej kiedyś choroby, powodowana zakodowanym, psychicznym lękiem, nie ma już dziś racji bytu”. Trąd można bowiem pokonać, a wyleczony pacjent może powrócić do normalnego funkcjonowania. Odsunięcie zatem lub wykluczenie z życia społecznego osób, które noszą na ciele ślady choroby jest niczym nieuzasadnione.

Dlatego też ludzie zdrowi powinni poczuć się wezwani, by pomóc godnie żyć tym, którzy są z tego powodu społecznie napiętnowani. „Apeluję o działanie na rzecz integracji społecznej w środowiskach życia i pracy osób wyleczonych z trądu, które zachowują swoją nienaruszalną godność mimo znaków choroby na ciele” – napisał abp Zimowski w przesłaniu na Światowy Dzień Chorych na Trąd.

Przewodniczący papieskiej rady poinformował również, że dykasteria ta postanowiła zorganizować dwudniowe sympozjum, które odbędzie się 10 i 11 czerwca 2016 r. w Watykanie. Ma być ono wyrazem zobowiązania Kościoła do opieki nad chorymi na trąd i do wsparcia tych, którzy zostali z niego wyleczeni, a także do uwrażliwiania w tym względzie wszystkich ludzi dobrej woli.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook