Franciszek wypowiadając się o Trumpie nie wskazywał na kogo głosować

(KAI/RV) / mz, Watykan, 2016-02-20

Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi stwierdził, że Franciszek "w żadnym wypadku nie miał zamiaru nikogo atakować osobiście czy wskazywać, na kogo należy głosować". Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi papieża na temat stosunku kandydata na urząd prezydenta USA Donalda Trumpa do imigrantów. Papież w żadnym wypadku nie podpowiadał też wiernym, jak mają głosować - dodał rzecznik.

Ks. Lombardi odniósł się do słów papieża w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Meksyku do Rzymu. Papież był proszony o komentarz do wypowiedzi Trumpa, że zamierza zbudować mur na granicy z Meksykiem i wydalić z USA 11 mln nielegalnych imigrantów. "Ten, kto chce wznosić tylko mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem. Tego nie ma w Ewangelii" - powiedział Ojciec Święty. Zastrzegł jednak, że trzeba sprawdzić, czy naprawdę takie jest stanowisko republikańskiego kandydata.

W rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Lombardi oświadczył, że „papież powiedział to, co dobrze już wiemy, jeśli śledzimy jego nauczanie: mamy budować nie mury, lecz mosty". Ojciec Święty zawsze to mówił, również w odniesieniu do migracji w Europie i nie ma w tym nic szczególnego ani nie dotyczy to tylko tego przypadku - podkreślił dyrektor Biura Prasowego. Dodał, że "jest to raczej konsekwentne wypełnianie wskazań Ewangelii odnośnie do otwarcia na innych i solidarności".

Jednocześnie ks. Lombardi zapewnił, że Franciszek "w żadnym wypadku nie miał zamiaru nikogo atakować osobiście czy wskazywać, na kogo należy głosować". "Papież powiedział jasno, że nie miesza się do wyborów w USA. Zastrzegł też, o czym często się już nie wspomina, że wszystko zależy od tego, czy to, co słyszał, jest prawdziwe. Chodzi tu więc o rzeczy dobrze znane, czyli o budowanie mostów, a nie murów. Jest to charakterystyczne dla tego pontyfikatu i w tym sensie należy to interpretować” - podkreślił rzecznik watykański.

Komentarze (1)

korwinista

11 miesięcy temu

ciekawe ze papież nie zajaknal się nt Clintonowej, akurat wybral tego kadydata

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook