Wywiad

Niech każdy napisze swoje błogosławieństwo - rozmowa z Bogdanem Białkiem przed Dniem Judaizmu 2017-01-16

Niech każdy napisze swoje błogosławieństwo - rozmowa z Bogdanem Białkiem przed Dniem Judaizmu

To, co mnie boli, to niezrozumienie, że w postawie dialogu do której zachęcał w swych katechezach Jan Paweł II, chodzi o stałą otwartość na innych i ich potrzeby - mówi KAI Bogdan Białek. Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów podkreśla, że Kościół w Polsce nigdy dotąd Kościół nie angażował się tak zdecydowanie w zwalczanie antysemityzmu i nienawiści na tle rasowym jak w ciągu ostatnich dziesięciu lat. 17 stycznia w Kielcach odbędą się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej...

Tłumacz papieża podczas ŚDM dla KAI: Ojciec Święty ewangelizował nas sobą 2017-01-14

Tłumacz papieża podczas ŚDM dla KAI: Ojciec Święty ewangelizował nas sobą

„Ojciec Święty podczas Światowych Dni Młodzieży ewangelizował nas nie swoją funkcją, ale sobą. Był księdzem ‘od a do z’. Był człowiekiem bez udawania, bez wiary w to co zewnętrzne, ale z ufnością w moc bliskości” – powiedział w rozmowie z KAI ks. Robert Woźniak, doktor habilitowany teologii dogmatycznej z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który podczas Światowych Dni Młodzieży pełnił funkcję osobistego tłumacza Ojca Świętego.

Więcej...

Bp Mendyk dla KAI: reforma oświaty jest wyzwaniem dla szkół katolickich 2017-01-11

Bp Mendyk dla KAI: reforma oświaty jest wyzwaniem dla szkół katolickich

Szkoły katolickie przyjmują reformę oświaty jako wyzwanie na dzisiejsze czasy i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ufam, że szkolnictwo katolickie w Polsce, które cieszy się dobrą marką, poradzi sobie - mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Wyraża też m.in. nadzieję, że w przyszłości uczniowie będą mieli możliwość zdawania matury z religii.

Więcej...

S. Urszula Brzonkalik FMM z Syrii: czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością 2017-01-08

S. Urszula Brzonkalik FMM z Syrii: czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością

O tej porze szyby zwykle dudniły od wystrzałów. Natomiast od trzech tygodni dziwimy się, że jest tak cicho. Czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością – mówi w rozmowie z KAI franciszkanka misjonarka Maryi, s. Urszula Brzonkalik FMM, która od dwóch lat mieszka w Aleppo.

Więcej...

Dziedzictwo ŚDM wyzwaniem dla polskich parafii i duszpasterstwa młodych - dla KAI bp Damian Muskus OFM 2016-12-30

Dziedzictwo ŚDM wyzwaniem dla polskich parafii i duszpasterstwa młodych - dla KAI bp Damian Muskus OFM

Owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to realne dobro, które winno przynosić owoce w codziennym życiu polskich parafii i wspólnot – uważa bp Damian Muskus OFM, były koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM. W rozmowie z KAI zauważa, że poczucie odpowiedzialności za to dziedzictwo jest w polskim Kościele wciąż żywe. „Potrzebne jest jednak pójście w głąb doświadczenia ŚDM, a nie tylko powrót do emocji, które mu towarzyszyły” – podkreśla.

Więcej...

O historii kolęd i ich niezwykłych właściwościach opowiada dla KAI muzykolog dr Tomasz Nowak 2016-12-21

O historii kolęd i ich niezwykłych właściwościach opowiada dla KAI muzykolog dr Tomasz Nowak

- Święta i atmosfera świąteczna są wciąż potrzebne. Ludzie niewierzący potrafią śpiewać kolędy, bo są one nośnikiem nie tylko religii, ale też niezwykłego, rodzinnego czasu - powiedział dr Tomasz Nowak w rozmowie z KAI. Muzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę na szczególne walory kolęd, które skłaniają do przemyśleń nad życiem i upływem czasu.

Więcej...

Serce i Dialog - rabin A. Skórka o papieżu Franciszku 2016-12-17

Serce i Dialog - rabin A. Skórka o papieżu Franciszku

Pokój i sprawiedliwość społeczna w perspektywie globalnej. W perspektywie Kościoła: czystość, pokora i prostota - tak określa główne kierunki pontyfikatu papieża Franciszka jego przyjaciel rabin prof. Abraham Skórka z Buenos Aires. W rozmowie z KAI rabin charakteryzując papieża Bergoglio mówi: "Wizerunek papieża jest teraz wizerunkiem pasterza ludzi niedoskonałych, grzesznych, szukających akceptacji. Bardziej skłonnego do wybaczania niż karcenia. Jest wizerunkiem papieża wolnego od pompy i przesadnej celebry".

Więcej...

Ks. prof. Piotr Nawrot dla KAI: muzyka baroku misyjnego należy do ludzkości 2016-12-16

Ks. prof. Piotr Nawrot dla KAI: muzyka baroku misyjnego należy do ludzkości

Muzyka baroku misyjnego należy do ludzkości, jest wielkim dziełem sztuki i jako taka pochodzi od Boga i prowadzi do Niego - mówi ks. prof. Piotr Nawrot, misjonarz werbista. W rozmowie z KAI światowej sławy muzykolog i muzyk, odkrywca tzw. "baroku misyjnego" Indian Ameryki Łacińskiej mówi m.in. dlaczego tak ważna jest muzyka w ewangelizacji i jak się obchodzi Boże Narodzenie w Boliwii. Pytany, czego współczesny misjonarz i chrześcijanin powinien się uczyć od kultur indiańskich, powiedział: "Pozwólmy, by kultura Indian nas ewangelizowała".

Więcej...

Abp Stankiewicz z Łotwy: młodzież przypomni Europie jej chrześcijańskie fundamenty 2016-12-16

"Europa przechodzi kryzys i dlatego nasze spotkanie w Rydze będzie też wezwaniem skierowanym do Łotwy i do młodzieży, która do nas przyjedzie, abyśmy powrócili do jej chrześcijańskich fundamentów" - powiedział abp Zbigniew Stankiewicz. Metropolita Rygi w rozmowie z KAI mówi m.in. o przygotowaniach do Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez Wspólnotę z Taizé, które odbędzie się w stolicy Łotwy w dniach 28 grudnia-1 stycznia 2017 r., o religijności Łotyszy i Kościele.

Więcej...

Ks. dr Wojciech Sadłoń o badaniach uczestników ŚDM 2016 2016-12-15

Ks. dr Wojciech Sadłoń o badaniach uczestników ŚDM 2016

Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadziło badanie poświęcone uczestnikom Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń sac opowiada o najciekawszych wnioskach.

Więcej...
Następna »

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook