Modlono się o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

bg /a., 2009-02-01

W katedrze gnieźnieńskiej odprawiono dziś uroczystą Mszę św. z okazji przypadającej 2 lutego 60. rocznicy ingresu Sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego do Bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył abp Henryk Muszyński, modlono się o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

„Pragniemy dziękować za wielkie dzieło człowieka, który zyskał sobie tytuł Prymasa Tysiąclecia, Ojca Narodu i czczony jest dzisiaj jako Sługa Boży. Pragniemy również wyciągnąć wnioski z tego dziedzictwa i tego przesłania, które nam zostawił” – mówił w homilii metropolita gnieźnieńskie.

Przypomniał również przebieg uroczystości oraz fragment orędzia, które abp Stefan Wyszyński wygłosił podczas ingresu. Jak stwierdził, dziś po 60 latach, wołanie Prymasa Tysiąclecia o więcej światła Ewangelii w sercach Dzieci Bożych, więcej odwagi i mężnego świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii w życiu rodzinnym, publicznym, zawodowym i osobistym, w niczym nie straciło na znaczeniu i aktualności.

„Ci, którzy pamiętają tamte czasy, ci którzy słuchali prymasa Wyszyńskiego mogą zaświadczyć, że z jego postawy, z jego świadectwa, z jego słów, płynęła przedziwna moc Ewangelii. On potrafił nie tylko zwiastować, ale potrafił być znakiem nadziei, znakiem duchowej wolności w czasach wielkiego zniewolenia” – stwierdził abp Muszyński.

Przypomniał również słowa prymasa Wyszyńskiego dotyczące Gniezna. Miasto to – jak mówił metropolita gnieźnieński – było dla niego kolebką katolicyzmu i sercem polskiego nardu i polskiej kultury.

„Wstępując w progi Archikatedry warszawskiej, jako prymas Polski, mówił: «Kościół, Matka Ojczyzny naszej, każe pilnie spoglądać Warszawie ku kołysce duchowej kultury narodu – ku Gnieznu. W przededniu tysiąclecia swego chrześcijaństwa masz pamiętać Stolico Katolickiej Polski, gdzie się rodzisz, skąd Twój szlachetny duch czerpie swe natchnienie i nieśmiertelne, ofiarne moce! (…)»” – cytował słowa swojego poprzednika abp Muszyński.

W Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni duchowni z bp. Bogdanem Wojtusiem oraz Kapitułą Prymasowską, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Gniezna. Eucharystia była transmitowana przez TVP Polonia.

Komentarze (1)

Ala

7 lat, 11 miesięcy temu

Nie rozumiem tej modlitwy. Bo jeśli celem modlitwy ma być szybka beatyfikacja. To po beatyfikacji o co bedziemy się modlić? To ktoś może się modlić o wolną beatyfikację. Bo potem będzie o szybką kanonizację i ...szybko zapomnimy. Czy to presja na Watykan, czy raczej brak tematów do modlitwy? Tak samo można by się modlić o szybkie wybory, szybkie zakończenie roku szkolnego. To wszystko ma wartość: i wybory i wakacje.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook