Góra Kalwaria: tysiące uczestników Misterium Męki Pańskiej

mmarch, aw, tk / kw, Góra Kalwaria, 2010-03-28

Po ponad 200 latach przerwy w Górze Kalwarii ponownie wystawiono w niedzielę misterium Męki Pańskiej. Nawiązano w ten sposób do tradycji misteriów pasyjnych, które były odgrywane przez lata w Nowej Jerozolimie, jak przeszłości nazywało się to podwarszawskie miasto.

Inscenizacja okazała się dużym sukcesem - na plac przed ratuszem miejskim przybyło kilka tysięcy wiernych, w tym wielu przyjezdnych.

Inscenizacja przygotowana w całości przez amatorów jest jedynym przedstawieniem pasyjnym na Mazowszu wystawianym w Niedzielę Palmową. Zrealizowano je jako oddolną inicjatywę obywatelską Bractwa Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywy Młodych w Górze Kalwarii oraz wspierających ich władz lokalnych.

Inicjatorem przywrócenia dawnej tradycji misteriów w Górze Kalwarii był ks. Wojciech Skóra, marianin, kustosz tutejszego sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, który jest pochowany w kościele na Mariankach.

W misterium wystąpiło 70 aktorów i statystów oraz kościelne chóry. Pieśni specjalnie dla misterium napisał i skomponował poeta Jacek Kowalski. Wykorzystał on teksty z przedwojennego scenariusza Męki Pańskiej, skomponował pieśni oparte na tradycyjnych, polskich motywach muzycznych i na własnych tekstach, zainspirowanych pieśniami pasyjnymi.

W półtoragodzinnym misterium uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, w tym wielu spoza miasta. Pierwsza po 200 latach inscenizacja Męki Pańskiej w Górze Kalwarii wzbudziła też duże zainteresowanie mediów, w tym kilku stacji telewizyjnych.

Na zakończenie ks. Wojciech Skóra, który podczas inscenizacji wcielił się w postać Józefa z Arymatei, wyraził nadzieję, że misterium pozwoli lepiej zrozumieć ewangeliczne wydarzenia, które ukształtowały dzieje świata oraz że pogłębi przeżywanie wiary.

Góra Kalwaria, założona przez biskupa Stefana Wierzbowskiego w 1666 r., jako Nowa Jerozolima aż do rozbiorów cieszyła się sławą religijnej stolicy Mazowsza. Została ulokowana na planie krzyża, a jej plan ulic miał odtwarzać schemat ulic prawdziwej Jerozolimy.

Do kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy rozmodlonych pątników. Od założenia miasta wszyscy mieszczanie zobowiązani byli do modlitw, do czynnego uczestnictwa w misteriach, Drogach Krzyżowych, adoracjach i do tworzenia bractw religijnych.

W czasie rozbiorów zaborcy robili wszystko, by wykorzenić duchowy charakter miasta. Skasowali zakony urzędujące w mieście, rozwiązali bractwa, zniszczyli kapliczki. Aby nazwa miejscowości nie kojarzyła się z Jerozolimą, powrócono do starej nazwy: Góra.

Dziś po pasyjnych stacjach nie pozostał nawet ślad, a z ponad setki kapliczek i dróżek pamiętających bł. o. Stanisława Papczyńskiego ocalało tylko kilka zgruchotanych rzeźb i fundamentów budowli.

Ks. Skóra poinformował, że powstał już projekt rekonstrukcji zniszczonej w czasie zaborów Golgoty, która mieści się na cmentarzu parafialnym. Prawdopodobnie przyszłoroczne misterium przejdzie historyczną trasą ulicami miasta, zwanego niegdyś Nową Jerozolimą.

Komentarze (2)

Janek

6 lat, 9 miesięcy temu

Super, aktorzy i chóry wspaniałe, piękna uroczystość. Tak trzymać a wróci tardycja do Góry Kalwarii. Dziękuję za 1,5 godziny wzruszeń.

Odpowiedz

@

6 lat, 9 miesięcy temu

coś Pięknego i wzruszającego, prosimy - za rok i za2 i za 3 itd.

Odpowiedz

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook