Apel Jasnogórski ma 48 lat

it //ad, 2002-12-08

Znana na całym świecie modlitwa Apelu Jasnogórskiego ma już 48 lat. Po raz pierwszy odmówiono ją 8 grudnia 1954 roku prosząc o uwolnienie z więzienia Prymasa Tysiąclecia.

Datę 8 grudnia 1954 roku wybrano w związku z ogłoszeniem w tym dniu przez Papieża Piusa XII początku Jubileuszu Maryjnego. Na Jasnej Górze ten Jubileusz został zainaugurowany bardzo uroczyście. Ówczesny przeor klasztoru o. Jerzy Tomziński podczas nieszporów poinformował, że począwszy od tego dnia o godzinie 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie odmawiany Apel Jasnogórski a wszyscy "gdziekolwiek będą, w pracy czy na ulicy, zebrani jedną myślą mają stanąć przy Królowej by modlić się za Polskę".
W pierwszym Apelu uczestniczyło zaledwie kilka osób wśród nich: paulini o. Teofil Krauze, o. Aleksander Rumiński, o. Jerzy Tomziński oraz członkinie Instytutu Prymasowskiego. Natomiast po zakończeniu Maryjnego Roku Jubileuszowego kolejny przeor o. Anzelm Radwański postanowił, że ta wieczorna modlitwa będzie się odbywała przy odsłoniętym Obrazie i z uroczystą oprawą.
Dziś Apel Jasnogórski jest modlitwą znaną na całym świecie. Dzięki licznym transmisjom radiowym, a zwłaszcza dzięki Radiu Maryja o 21.00 łączą się z Jasną Górą Polacy w kraju i zagranicą. Popularną formą uczestnictwa w Apelu jest internet, gdzie na żywo poprzez Radio Jasna Góra ta modlitwa jest transmitowana (www.rjg.pl).
Do rozpowszechnienia Apelu Jasnogórskiego w znacznym stopniu przyczynił się Papież Jan Paweł II, który wielokrotnie o 21.00 rozpoczynał to szczególne nabożeństwo dedykowane Matce Bożej i który częstokroć wyjaśniał znaczenie śpiewanych wtedy słów "Maryjo - jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam".
Codziennie o 21.00 dzwony jasnogórskiego sanktuarium wzywają do wieczornej modlitwy. Apel rozpoczyna się śpiewem najstarszej polskiej pieśni maryjnej - Bogurodzicy przez wieki hymnu narodowego Polaków. W tym czasie odsłaniany jest Obraz Matki Bożej, po czym wszyscy zgromadzeni stojąc, śpiewają trzy razy słowa Apelu: "Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam". Po śpiewie, kapłan przewodniczący modlitwie prowadzi krótkie rozważanie maryjne, przedstawiając Matce Bożej wielorakie intencje Kościoła, świata i każdego człowieka. W tych intencjach rozważana jest jedna tajemnica Różańca. Apel kończy modlitwa za Ojca Świętego i błogosławieństwo. Przy śpiewie pieśni maryjnej zasłaniany jest Obraz. Modlitwa ta zamyka bowiem pielgrzymi dzień w sanktuarium.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook