Sejm odda hołd za ratowanie Żydów?

tk, pab / sz, Warszawa , 2011-03-21

We czwartek minie 67 lat od mordu, jakiego hitlerowcy dokonali na rodzinie Ulmów za pomaganie Żydom. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by posłowie oddali w tym dniu hołd wszystkim Polakom, którzy ryzykowali życie dla ratowania Żydów w czasie Holocaustu.

„Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zwraca się do Pana Marszałka z wnioskiem o wprowadzenie pod obrady Sejmu w dniu 24 marca br. uchwały dotyczącej 67. rocznicy śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów skazanych na Zagładę przez niemieckiego okupanta” – czytamy w apelu skierowanym do marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.

Sygnatariusze apelu uważają, że „przyjęcie tej uchwały w rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, którzy zostali zamordowani za pomoc w ukrywania ośmiorga Polaków żydowskiego pochodzenia ma wyjątkowe znaczenie”.

„Pragniemy również zaznaczyć, że 24 marca obchodzimy zgodnie z uchwałą Sejmu z 27.08.2004 r. Narodowy Dzień Życia, którego celem jest budowanie szacunku dla ludzkiego życia. Przyjęcie uchwały wyrażającej hołd Polakom, którzy ratowali Żydów jest zgodne z istotą tego święta” – napisali w imieniu PFROŻ: Paweł Wosicki, Antoni Szymański i Antoni Zięba.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali, wraz z sześciorgiem dzieci, w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – rodzinę Szallów i Goldmanów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

 

Komentarze (4)

Paweł spod Warszawy

5 lat, 10 miesięcy temu

Oby szybko zakończył się ich proces, ciekawe co by wtedy miał do powiedzenia pan Gross?

Odpowiedz

Kuciborski

5 lat, 10 miesięcy temu

A co ma piernik do wiatraka.To się nazywa kupczenie czyjąś tragedią

Odpowiedz

maria n

5 lat, 10 miesięcy temu

Idąc już na smierć Wiktoria podała najmłodsze dziecko Niemcowi - żeby może się nad nim zlitował. Zabił je na jej oczach.

Odpowiedz

Kuciborski

5 lat, 10 miesięcy temu

Ciekawe dlaczego przypominano sobie o męczeństwie Ulmów po głośnej książce Grossa. Gdzie wcześniej byli "obrońcy życia".Manipulować tragedią bohaterskiej i męczeńskiej rodziny i setek pomordowanych Żydów, też męczenników to wstrętne.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook