Biskup Socha przechodzi na emeryturę

awo, wm / ms, Warszawa, 2012-01-16

Benedykt XVI przyjął dziś rezygnację 77-letniego bp. Pawła Sochy z posługi biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację ks. bp. Pawła Sochy CM z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 pkt 1 KPK.

Abp Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski

Warszawa, 16 stycznia 2012 r.

***

Bp Socha jest ostatnim z polskich biskupów, mianowanych jeszcze przez papieża Pawła VI. Jest on również jedynym żyjącym obecnie biskupem, konsekrowanym przez kard. Karola Wojtyłę, gdy ten był metropolitą krakowskim. Jego dewizą biskupią są słowa „Facere veritatem in caritate” (Czynić prawdę w miłości).

Bp Paweł Socha urodził się w 1935 r. w Wojsławicach k. Radomiem. Wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie i tam otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka 22 maja 1958 r.

Jako wikariusz pracował w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu obsługiwanej wówczas przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. W roku 1959 przełożeni zakonni skierowali go na studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej. Ukończył je w 1969 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim broniąc pracy doktorskiej pt. „Idea Tradycji według konstytucji dogmatycznej Dei Verbum”.

Od 1962 r. był wykładowcą Gorzowskiego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Papież Paweł VI mianował go 16 listopada 1973 r. biskupem pomocniczym bp. Wilhelma Pluty. Święcenia biskupie otrzymał w katedrze gorzowskiej z rąk kard. Karola Wojtyły 26 grudnia 1973 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: „Facere veritatem in caritate” – „Czynić prawdę w miłości”.

Jako biskup pomocniczy sprawował funkcję u boku bp. Wilhelma Pluty, bp. Józefa Michalika, bp. Adama Dyczkowskiego i obecnego ordynariusza zielonogórsko-gorzowskiego bp Stefana Regmunta.

W Konferencji Episkopatu Polski ostatnio był członkiem kilku gremiów: Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, członkiem Komisji ds. Duchowieństwa oraz członkiem Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. Wcześniej był m.in., w latach 1980-1996 przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa.

Po ukończeniu 75 roku życia złożył rezygnację z pełnionej funkcji ale papież Benedykt XVI zdecydował w styczniu 2010 r., aby bp Socha kontynuował posługę biskupa pomocniczego w diecezji do końca 2011 r.

Komentarze (14)

ciekawy

5 lat temu

CZy są jakies sugestię, który z kapłanów zastąpi księdza biskupa?

Odpowiedz

diecezjanin

5 lat temu

sadzę że rektor Paradyża ks. Jarosław
a Wy kogo byście mianowali?

Odpowiedz

szef

5 lat temu

mi się wydaje że ks. Stanisław Brasse - sekretarz Biskupa Stefana Regmunta :)

Odpowiedz

Q

5 lat temu

Sądzę, że procedura wyłonienia nowego biskupa pomocniczego już się rozpoczęła. Za kilka miesięcy dowiemy się o nominacji. Może to bedzie ks. Draguła?? Oby!

Odpowiedz

Adam

5 lat temu

Może biskupi pomocniczy są już niepotrzebni? W diecezjach białostockiej i siedleckiej zlikwidowano takie funkcje, w zielonogorsko - gorzowskiej było ich do 2007 dwóch, a od 4 lat jeden (podobnie w szczecińsko - kamieńskiej, warmińskiej sandomierskiej). Jedynie w krakowskiej (może ze względu na kard. Dziwisza zwiększono z 3 do 4).

Odpowiedz

Adam N.

5 lat temu

Biskupi pomocniczy są potrzebni ale za obecnego pontyfikatu ostrożniej dawkowani ;-) Zmiana polega na tym że przedtem w przypadku biskupów pomocniczych rezygnacja była przyjmowana wraz z nominacją następcy, teraz obie decyzje są oddalone w czasie. Dobre przykłady to np. Warszawa-Praga czy Bielsko-Biała. Z kolei często jeśli jest w diecezji zdrowy i sprawny biskup-senior Watykan wstrzymuje się z nominacjami.

Odpowiedz

.

5 lat temu

To będzie raczej przybyły z innej diecezji biskup. Nieczęsto mianuje się biskupem pomocniczym któregoś z księży diecezjalnych.

Odpowiedz

m

5 lat temu

Biskup pomocniczy często jest z diecezji. Biskup ordynariusz rzadko.

Odpowiedz

ktoś

5 lat temu

Nie sądzę, żeby był to ks. Draguła! przewyższa niejednego w episkopacie wykształceniem i... wzrostem. Myślę, że wikariusze biskupi spełniają kryteria legnicko-zielonogórskie :)

Odpowiedz

...

5 lat temu

Wikariuszami biskupimi w diecezji są ks. Zbigniew Kobus i ks. Tadeusz Lityński. Jak myślicie, któryś z nich ma szanse?

Odpowiedz

kodar

5 lat temu

Ks. Kobus vs. Ks. Stoś

Odpowiedz

uS

5 lat temu

A ja obstawiam kogoś z instytutu: ks. Chojnacki, albo ks. Draguła

Odpowiedz

...

5 lat temu

KS. Kobus i ks. Stoś tez są z instytutu. :)

Odpowiedz

romek

5 lat temu

mam nadzieję, że bedzie to ktoś otwarty i normalny, a nie odrealniony od potrzeb duszpasterstwa

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook