Radom: księża emeryci mają nowy dom

rm //per, 2003-11-22

Księża emeryci diecezji radomskiej mają nowy Dom Księży Seniorów. Mieści się on w jednym ze skrzydeł radomskiego seminarium duchownego.

Środki na adaptację placówki pochodziły ze zbiórki księży diecezji radomskiej. Dom poświecił 22 listopada biskup radomski Zygmunt Zimowski. Obecnie przebywa w nim 21 księży emerytów.

Wikariusz biskupi ks. prał. Stanisław Pindera wyjaśnił w rozmowie z KAI, że księża seniorzy już od kilku lat mieszkali w gmachu seminarium. Mieli tam przebywać do chwili wybudowania nowego domu. Jednak z powodu trudności finansowych zrezygnowano z tej koncepcji. Dlatego podjęto decyzję o adaptacji piątego skrzydła seminarium na potrzeby Domu Księży Seniorów.

W ciągu kilku miesięcy odremontowano blisko 30 pokoi. Do dyspozycji mieszkańców domu będzie kaplica, sala rehabilitacyjna, kuchnia i stołówka. Zainstalowano także windę. Księża seniorzy będą mieli nie tylko zapewnioną opiekę medyczną i wyżywienie, ale możliwość czynnego angażowania się w życie seminaryjne.

Obecnie w domu przebywa 21 seniorów. Jest wśród nich najstarszy kapłan diecezji radomskiej ks. Izydor Papier, który ma 93 lata.

W rozmowie z KAI biskup pomocniczy radomski Stefan Siczek powiedział, że diecezja radomska stara się ciągle troszczyć o potrzeby kapłanów seniorów. Każdego roku organizowany jest dla nich Dzień Seniora w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Bp Siczek podkreśla, że ksiądz nigdy nie odchodzi na emeryturę. Dlatego też seniorzy często pracują w parafiach, spowiadają i pomagają w rekolekcjach.

Według bp. Siczka, pojęcie ''ksiądz na emeryturze" właściwie nie istnieje, ponieważ kapłan jest duszpasterzem, dopóki żyje. - Sługa Boży ks. Wincenty Granat zawsze powtarzał, że kapłan dotąd ma głosić Ewangelię, dopóki Biblia nie wypadnie mu z ręki - powiedział bp Siczek.

W diecezji radomskiej jest 40 kapłanów seniorów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook