Niezwykła świętość Jana Pawła Wielkiego

ml(KAI) / ju., Rzym, 2009-06-08

Od czasów św. Franciszka z Asyżu nie było takiego świętego, jakim będzie Jan Paweł II. Przekonanie to wyraża publicysta dziennika „La Stampa” Lorenzo Mondo.

Powraca on na łamach niedzielnego wydania gazety do kwestii korespondencji Karola Wojtyły z doktor Wandą Półtawską. Włoskiej opinii publicznej przybliżył ją szereg artykułów „La Stampa”, autorstwa Giacomo Galeazziego.

Lorenzo Mondo polemizuje z opiniami jakoby krakowska lekarka była jedną z wielu osób, które mogą powołać się na „długą zażyłość” z papieżem, ponieważ, jak zauważa, „pięćdziesiąt lat wymiany listów i stałych kontaktów, aż po łoże śmierci, nie wydaje się czymś powszechnym”.

Zdaniem publicysty korespondencja ta umacnia „urok papieża, który ze swej świeckiej formacji czerpał rysy osoby 'normalnej', która nigdy nie pozwoliła sobie na 'klerykalną' izolację”.

„Może tylko Franciszek z Asyżu, w odmiennym kontekście i proporcjach, osiągnął podobne więzi z Klarą. Chciałoby się powiedzieć, że z wszystkich tych powodów, ze względu na swe ludzkie ciepło, odzyskuje moc entuzjazm ludu, który nazajutrz po jego śmierci ogłosił go 'subito Santo', natychmiast świętym”, kończy Lorenzo Mondo.

Komentarze (8)

aw

7 lat, 7 miesięcy temu

tak sobie myślę, że być człowiekiem do końca - to WIELKOŚĆ; tlko "mali zazdroszą" i bieorą to za złe, lub próbują sprawę pomniejszyć nie mając sami nic wielkiego do powiedzenia.

Odpowiedz

Nina

7 lat, 7 miesięcy temu

Tak, podzielam tę opinię.

Odpowiedz

Ks. Tomasz

7 lat, 7 miesięcy temu

Autor zapomnial jednak o jednym drobnym szczegole, sw. Klara byla osoba samotna mogla sobie pozwolic na wyjatkowosc uczuc do kogokolwiek i na pozostanie im wierna. W zyciu Pani Wandy na pierwszym miejscu takze zgodnie z nauczaniem Jana Pawla II powinien byc maz i rodzina, po pierwszej pobieznej lekturze tego co przezywala pani Wanda mam troche watpliowsci, ale jesli tak bylo to jest to piekna historia - godna zeby byc upowszechniana. A Ukochany Jan Pawel II poraz kolejny staje sie wzorem oraz przelamywaczem glupich i skostnialych nalecialosci oraz opinii wewnatrz Kosciola. Trwajacych bo "nie wypada inaczej"!

Odpowiedz

Ks. Tomasz

7 lat, 7 miesięcy temu

Poza tym uwazam, ze nie ma w tym nic niezwyklego. Wydaje sie tylko takie na tle glupich pogladow opinii i dyscyplin ktore Kosciol przez wieki pielegnowal i ciegle choc bardzo powoli sie znich wyzwala. Powoli bo jeszcze wiele rzeczy "nie wypada". Usiasc przy stoliku i wypic kawe z kobieta "nie wypada" i niebezpieczne, ale juz z chlopcem tak, nie ma w tym nic zlego. Dlaczego z chlopcem tak a z kobieta nie? Podstawowym pytaniem z ktorym musi sie zmierzyc student w seminarium nie jest jego wizja kaplanstwa, plan na swoje zycie kaplanskie, cos co chcialby osiagnac czy zrealizowac, a jesli nalezy przyznac, ze sie pojawia, to tylko jako sprawa dalszo planowa i zbywana nic nieznaczacymi komunalami typu "chce poswiecic swoje zycie w sluzbie bliznim...". Podstawowa sprawa jest to, czy relacje (jesli byly) z dziewczynkami pozamykane definitywnie, i czy da rade wytrwac w celibacie.

Odpowiedz

Ks. Tomasz

7 lat, 7 miesięcy temu

A niechby byl zobaczony chocby na niewinnej rozmowie z przedstawicielka plci PRZECIWNEJ - we wszystkich mozliwych znaczeniach tego slowa...! To jest paranoja i droga do nikad. Taki czlowiek niegdy nie bedzie gotowy do normalnego funkcjonowania i pracy z ludzmi e jedyne czym uda mu sie "zarazic" innych bedzie frustracja. Niech sobie niektorzy ojcowie duchowni wsadza rady typu "zagryzaj sciany" itp....Ewangelia byla jest i bedzie radosna i pozytywna. Innej nie znam. Nawet cierpienie i krzyz z calym swoim dramatem oraz ciezarem ma taki wymiar. Dziekuje Bogu ze mialem normalne seminarium i formatorow a potem tez przelozonych. Dziekuje Mu roweniz za papieza, ktory przelamal wiele stereotypow i osmieszyl wiele glupot, nawet jesli teraz czuje sie powrot do niektorych.

Odpowiedz

zosia

7 lat, 5 miesięcy temu

tylko człowiek czysty nie zabłoci nikogo i kocha bliżnich miłościa czysta zarowno kobietę jak i męzczyznę naszym wzorem jest Jezus który leczył i kobiety i mężczyzn dotykał ich nikogo nie odrzucał odpuszczł grzechy imówił nie grzesz więcej i głosil Słowo wszystkim którzy garnęli sie do niego

Odpowiedz

Ks. Tomasz

7 lat, 7 miesięcy temu

Nie przesadzałbym zatem z przymiotnikiem "niezwykły". Właśnie ze normalny i dlatego zwykły!

Odpowiedz

irys

7 lat, 6 miesięcy temu

To wszystko co się dzieje mnie przerasta. Nie rozumiem tego .Wolałam papieża sprzed tej książki.Wolę kapłanów którzy nie chodzą na kawę z kobietami tylko zajmują się modlitwą, kontemplacją starają się pokazać wiernym jak dobrze żyć i raczej w tym kierunku koncentrują swoje siły.Kocham proboszcz z Ars , aJP2 nawet trochę nie lubię.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook