Kraków: w wawelskiej katedrze Msza św. z okazji 60. rocznicy powstania węgierskiego ‘56 r.

o. pc (KAI) / mz, Budapeszt, 2016-10-22

23 października w katedrze wawelskiej o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. z okazji 60. rocznicy powstania węgierskiego 1956 r. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz węgierskich i Węgrzy z bp Lajosem Vargą z Vac oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Miklósem Soltésem na czele.

W czasie Eucharystii będą wspominani szczególnie Polacy, którzy pomagali Węgrom w tamtym czasie w myśl hasła: „Pamiętamy i dziękujemy Polakom za solidarność i pomoc w 1956 roku”.

Po Mszy św. zostaną złożone kwiaty i wieńce w kaplicy św. Jadwigi Królowej, przy sarkofagach króla Stefana Batorego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich a także przy pomniku św. Jana Pawła II,

W Budapeszcie w uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent RP, Andrzej Duda. Natomiast większość biskupów węgierskich diecezji odprawi o godz. 10.00 w swoich katedrach Msze św. za ofiary i bohaterów powstania 1956 r. oraz w intencji "prawdziwie Chrystusowej wolności Węgier i Węgrów".

23 października jest świętem narodowym na Węgrzech. Tego dnia w 1956 r. rozpoczęło się powstanie przeciwko władzy komunistycznej, które zostało krwawo stłumione po wejściu Armii Czerwonej 4 listopada tegoż roku.

W walkach po stronie węgierskiej zginęło 20 tys. osób. Ponad 200 tys. Węgrów uciekło na Zachód. Po upadku systemu komunistycznego 23 października 1989 r. została ogłoszona Republika Węgierska.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook