Wyjątkowe przygotowanie rzeszowskich kleryków do święceń diakonatu
07 maja 2024 | 06:30 | kl. Dominik Sobczyk, jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Od 26 kwietnia do 4 maja br., pierwszy raz w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, alumni piątego roku studiów, w ramach przygotowania do przyjęcia święceń diakonatu, pielgrzymowali po Włoszech. Zasadniczym miejscem ich duchowej wędrówki był malownicze regiony Toskanii i Umbrii. Wyjazd stawiał sobie za cel duchowe przygotowanie alumnów do święceń, choć dostarczył także wielu turystycznych wrażeń.
Przewodnikami, orędownikami i towarzyszami drogi byli wielcy święci związani z Toskanią i Umbrią: w Camaldoli był to św. Romuald, założyciel jednej z gałęzi benedyktyńskiego zakonu, zwanej kamedułami; w Asyżu, La Vernie, Porcjunkuli, Eremo delle Carceri, Le Celle di Cortona – św. Franciszek z Asyżu, diakon, oddany całkowicie Bogu w służbie głoszenia Ewangelii; w Asyżu – św. Klara; w Kortonie – św. Małgorzata, obie święte to wzory bezwzględnej miłości Boga na miarę ludzkich możliwości wspomaganych łaską; w Bolonii (stolica regionu Emilia-Romania) – św. Dominik, wielki mistrz sztuki kaznodziejskiej i niestrudzony głosiciel Dobrej Nowiny wszystkich błądzącym szukającym prawdy.
Wśród wielu pięknych miejsc, które udało się odwiedzić klerykom, znalazły się także Rawenna (słynąca ze swych wspaniałych bizantyjskich mozaik), Florencja (miasto usłane perłami sztuki i architektury), Arezzo (miejsce pierwszego historycznie poświadczonego konklawe), Bolonia (miasto najstarszego uniwersytetu w kulturze zachodniej) oraz Wiedeń (stolica zachwycająca swą architekturą).
Czas spędzony na włoskiej ziemi to również inspirujące spotkania, pozwalające poznać wielkie bogactwo różnorodności Kościoła. Klerykom przez znaczną część wyjazdu towarzyszyła s. Barbara Rzepka, mniszka kamedułka, pochodząca z podrzeszowskiej Zwięczycy.
W eremie w Camaldoli klerycy spotkali się z o. Alberto Viscardim, przełożonym Świętego Eremu, w miejscu gdzie narodzili się kameduli. Na pytanie o istotę życia kamedulskiego czy pustelniczego usłyszeli odpowiedź: coltivare l’attenzione, evitare la distrazione („dbać o uważność, unikać rozproszenia”).
W Borgo alla Collina pielgrzymi spędzili kilka godzin na przyjacielskiej rozmowie z o. Marco Pavanem, rzymskim profesorem biblistyki, ale i eremitą, czyli zakonnikiem żyjącym samotnie przy małym kościółku pw. św. Agaty datowanym na czasy papieża Grzegorza Wielkiego (zm. 604 r.). Do interesujących spotkań należy także zaliczyć to ze wspólnotą ubogich sióstr św. Klary (Sorelle Povere di Santa Chiara) w Castiglion Ubertini. Żyją one całkowicie zdane na Opatrzność Bożą, nie mając swojej własności, nie przyjmując nawet żadnych ofiar pieniężnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.