Wykład Rabina Skórki podczas Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej
14 stycznia 2022 | 19:46 | ms/KUL, tk | Lublin Ⓒ Ⓟ
Historia życia ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, którego podczas Holokaustu jako żydowskiego chłopca Jakuba Hersza Grinera uratowali Polacy, będzie jednym z tematów spotkania, które w Dniu Judaizmu w Kościele katolickim – 17 stycznia – zorganizują Archidiecezja Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, a także Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. Wykład o żydowsko-katolickim dialogu wygłosi prof. Abraham Skórka – rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires
Dzień Judaizmu odbędą się w formule online – na platformie Zoom (https://bit.ly/34OfFO7, Meeting ID: 819 6073 4751 Passcode: 940029). Spotkanie będzie tłumaczone (niezbędne jest zaktualizowanie aplikacji Zoom do najnowszej wersji, żeby poprawnie działał moduł wyboru wersji językowej).
Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej jego najbliżsi krewni – ojciec, matka i dwie siostry – zostali zamordowani przez Niemców. On sam ukrywał się przed okupantami dzięki pomocy polskich rodzin. Po wojnie przebywał w sierocińcu sióstr benedyktynek. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, a 20 kwietnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Ks. inf. Grzegorz Pawłowski zmarł w ubiegłym roku w Izraelu, gdzie od 1970 r. był duszpasterzem Polonii.
Podczas spotkania odczytany zostanie fragment nowej książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego pt. „Mesjasz i jego wyznawcy”. Książkę, która jest komentarzem biblijno-archeologicznym do tekstów Ewangelii i Dziejów Apostolskich, opublikuje wydawnictwo „Gaudium”. Opisuje ona życie Jezusa, Jego uczniów oraz wspólnoty pierwotnego Kościoła, ale także jest świadectwem wiary Żyda, który uwierzył w Ewangelię i został katolickim kapłanem.
„Publikacja zawiera cenne uwagi i objaśnienia archeologiczne, historyczne i geograficzne, postrzegane zarówno z żydowskiego punktu widzenia, jak i chrześcijańskiego” – zachęca do lektury „Gaudium”, dodając, że książka jest także swoistym testamentem duchowym ks. inf. Pawłowskiego.
W spotkaniu, które otworzy ks. dr Tomasz Adamczyk – dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie, uczestniczyć będą m.in. metropolita lubelski ks. dr hab. Stanisław Budzik, a także rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Prof. Abraham Skórka, który mówić będzie o dialogu żydowsko-katolickim 56 lat po soborowej deklaracji „Nostra aetate”,wspólnie z bp. Mieczysławem Cisło – biskupem pomocniczym seniorem Archidiecezji Lubelskiej – poprowadzą też modlitwę o pokój. Na zakończenie lubelskich obchodów Dnia Judaizmu wygłoszona zostanie także modlitwa Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
W tym roku odbywa się jubileuszowa 25. edycja Dnia Judaizmu. Tym razem towarzyszą mu słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody odbędą się w Poznaniu. Program wydarzenia przewiduje m.in. modlitwę chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie – z perspektywy żydowskiej i katolickiej – 25-letniej historii Dnia Judaizmu w Polsce. Odbędzie się także wręczenie Nagrody „Menora Dialogu”. Otrzyma ją Jan Grosfeld.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.