Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszył gorzowski Orszak Trzech Króli

06.01.2018 , wm, Gorzów Wielkopolski, 06-01-2018 Ⓒ ℗

Sample Fot. Grzegorz Milewski

Tysiące mieszkańców miasta, wśród których na koniach jadą Trzej Królowie i Józef Piłsudski na kasztance, idą kadeci klas wojskowych, artyści, żużlowcy, myśliwi i Cyganie, bierze udział w czwartym Orszaku Trzech Króli w Gorzowie Wielkopolskim. Ludzie maszerują w koronach na głowach, niosą chorągiewki, wielu jest przebranych w czerwone i zielone stroje.

Podczas uroczystości w gorzowskim Betlejem uczczona zostanie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – przez udział w orszaku ludzi – symboli walk niepodległościowych. Aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy przebrani są, m.in. za Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Irenę Sendlerową, która uratowała z Holokaustu 2,5 tys. żydowskich dzieci, a w tym roku przypada 10. rocznica jej śmierci.

Uczestników marszu modlitwą przed gorzowską katedrą, która jest remontowana po lipcowym pożarze, pobłogosławił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, dziękując za liczny udział. Hierarcha poprosił o machanie rękami na znak jedności. Zebranych pozdrowił wojewoda lubuski Władysław Dajczak, a minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska szczególne słowa otuchy skierowała do rodzin z małymi dziećmi. Orszak oficjalnie otworzył prezydent miasta Jacek Wójcicki.

Przed uroczystościami, proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. dr Zbigniew Kobus zwrócił uwagę, że przybycie Mędrców ze wschodu potwierdza przyjście Zbawiciela do wszystkich ludzi, nie tylko do pasterzy czy narodu wybranego, wśród którego się narodził. Jego obecność na świecie, ogłaszaną przez proroków odkrywają ludzie z daleka, poświęcając się, pokonując niebezpieczne drogi. I to poszukiwanie zostało uwieńczone spotkaniem z Jezusem – narodzonym Zbawicielem – powiedział kapłan.

Na placu Grunwaldzkim przy gorzowskim Betlejem odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego, przedstawicieli stowarzyszeń, władz miejskich i wojewódzkich, ministra pracy, rodziny i polityki społecznej oraz parlamentarzystów. Z programem artystycznym wystąpi ulubiony przez gorzowian zespół taneczny „Buziaki”.

Święto Trzech Króli zwane uroczystością Objawienia Pańskiego należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. W kościołach błogosławi się wodę, kredę i kadzidło.

Rzecznik kurii biskupiej ks. Andrzej Sapieha poinformował, że orszak odbywa się w Zielonej Górze i Głogowie oraz w wielu mniejszych miastach diecezji.

„Orędzie zbawienia nie ogranicza się do jednego narodu czy regionu, ale jest przeznaczone dla wszystkich ludzi i może wzbogacić każdą kulturę uszlachetniając to, co w niej dobre i piękne, oraz oczyszczając z tego, co ją pomniejsza i deformuje” – podkreślił ks. Sapieha, zaznaczając, że ta oddolna inicjatywa, ciesząca się życzliwością Kościoła, nawiązuje do dawnej polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej. Orszak upamiętnia wizytę pogańskich mędrców w Betlejem i hołd złożony przez nich narodzonemu tam Jezusowi. Ta wizyta stanowi wyraz poszukiwań wszystkich ludzi i każdego narodu, który w Chrystusie może odnaleźć spełnienie swoich oczekiwań i tęsknot.

W uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół modli się za misje i misjonarzy niosących orędzie Ewangelii ludziom nieznającym jeszcze Chrystusa. Ofiary złożone w tym dniu na tacę będą przeznaczone na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na wsparcie dla polskich misjonarzy i prowadzonych przez nich dzieł.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.