Drukuj Powrót do artykułu

Wyruszyła 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

04.07.2017 , Przemyśl / pab / bd Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

Z hasłem “Idźcie i głoście Ewangelię” z Przemyśla wyruszyła dziś 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drodze jest już kilkuset pątników, a w kolejnych dniach dołączą do nich pielgrzymi z innych miast. Trasa liczy ok. 380 km.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w archikatedrze w Przemyślu, której przewodniczył abp Adam Szal. Metropolita przemyski wędruje na Jasną Górę od wielu lat. Nie zmienił tego zwyczaju jako biskup i arcybiskup. Na pątniczy szlak udał się także w tym roku.

W homilii abp Szal zachęcał, aby na pielgrzymkę patrzeć jako wyprawę, która powinna doprowadzić do jeszcze ściślejszego związku z Panem Bogiem. Zapewniał, że pątnikom towarzyszyć będzie opieka Maryi.

Hierarcha zaznaczył, że ciągle czeka na realizację przesłanie z Fatimy. – Pan Bóg ciągle czeka, abyśmy zawierzyli się Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Byśmy umieli zdobyć się na medytację, na refleksję nad Słowem Bożym, nad tajemnicami naszego zbawienia – zaznaczył.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Idźcie i głoście Ewangelię”. Uczestnicy podzieleni są na kilka grup. Dziś wyruszyły trzy z Przemyśla: św. Jacka, św. Kazimierza i św. Józefa oraz św. Andrzeja z Leska. Jutro na pielgrzymi szlak wyjdą grupy z Jarosławia, Brzozowa i Leżajska, a w środę z Przeworska, Krosna i Łańcuta. 8 lipca, wszyscy spotkają się na wspólnej Eucharystii w Paszczynie.

Trasa liczy ok. 380 km. Pątniczy szlak omija ruchliwe szosy i miasta, kieruje się zaś ku rozsianym w terenie sanktuariom maryjnym, kościołom parafialnym i innym ośrodkom kultu religijnego. Pątnicy po drodze mijają diecezje: rzeszowską, tarnowską, kielecką i archidiecezję częstochowską. Do turystycznych atrakcji należy przeprawa przez rzekę Wisłok wąską, wiszącą i silnie kołyszącą się kładką oraz przeprawa promem przez Wisłę w Borusowej i w Ujściu Jezuickim. Do celu pątnicy dotrą 15 lipca rano.

Archidiecezjalne Radio Fara od kilku lat organizuje także pielgrzymkę duchową, w czasie której osoby, które zostają w domach duchowo towarzyszą pątnikom. Specjalnie dla nich przygotowano także odpowiednie materiały. Na taką formę oficjalnie zgłosiło się 338 osób.

Wersja do druku

Przeczytaj także

04 lipca 2017 09:15

Znamy już oficjalny hymn ŚDM Panama 2019

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.