Wysokie ukraińskie odznaczenia dla ks. S. Batrucha i prezydenta Lublina
02 lipca 2020 | 10:00 | kg (KAI), tom, hsz | Kijów Ⓒ Ⓟ
Dwaj mieszkańcy Lublina: proboszcz greckokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Stefan Batruch i prezydent miasta Krzysztof Żuk otrzymali wysokie odznaczenia ukraińskie, przyznane im przez prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Kapłan otrzymał Order Księcia Jarosława Mądrego V stopnia a włodarz Lublina – Order „Za Zasługi” III stopnia.
Odznaczenia te przyznano obu Polakom z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy „za znaczny osobisty wkład w budownictwo państwowe, w umacnianie bezpieczeństwa narodowego, w rozwój społeczno-gospodarczy, naukowo-techniczny i kulturalno-oświatowy Państwa Ukraińskiego, za znaczące osiągnięcia robocze oraz za wieloletnią sumienną pracę” – stwierdza komunikat w tej sprawie, zamieszczony na stronie internetowej głowy państwa.
***
Ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, proboszcz greckokatolickiej parafii w Lublinie, duszpasterz, ojciec duchowny w lubelskim seminarium duchownym jest niezłomnym pionierem dialogu polsko-ukraińskiego. Zainicjował i opiekuje się Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego, założył Fundację Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, która od lat w Korczminie organizuje Dni Dobrosąsiedztwa, będące spotkaniami pogranicza i dniami modlitw w intencji pojednania polsko-ukraińskiego. Od lat promuje osobę bł. ks. Emiliana Kowcza, którego osobę i kult rozpowszechnił w Polsce i na Ukrainie przez media i liczne konferencje. Jest inicjatorem budowy pomnika błogosławionego „proboszcza Majdanka”, który ma stanąć” przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W zeszłym roku otrzymał w Rzymie Nagrodę Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego.
Krzysztof Żuk urodził się w 1957 r. w Krasnymstawie. Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Ekonomii i Finansów UMCS. Od 2010 Prezydent Lublina. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2010).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.