Wysokie wskaźniki praktyk religijnych w diecezji tarnowskiej
12 stycznia 2016 | 08:51 | eb Ⓒ Ⓟ
W diecezji tarnowskiej 70,3 proc. wiernych chodzi na niedzielną Mszę św., a 24,7 proc. przyjmuje Komunię świętą – wynika z najnowszych danych przedstawionych przez ISKK. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę 25 października ub. roku.
W przypadku frekwencji i przyjmowania Komunii św. oba wskaźniki wzrosły o 0,4 proc.
„Cieszymy się, że tak dużo osób przychodzi do kościoła, że nie ma spadku, a nawet jest lekki wzrost. Przypuszczamy, że to jeden z owoców peregrynacji obrazu "Jezu, ufam Tobie", relikwii św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny w parafiach diecezji, która trwała prawie dwa lata. Z rozmów z kapłanami wiem, że ludzie po wielu latach przystępowali do spowiedzi i mówili, że wzmocniła się ich wiara” – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
W ciągu ostatnich kilku lat wskaźniki praktyk religijnych utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą ok. 70 proc. jeżeli chodzi o udział w niedzielnej Mszy św.
„Pewnie nigdy nie będzie stuprocentowej frekwencji. Zawsze jest jednak nadzieja i szansa, aby przekonać tych, którzy są słabi w wierze, by chcieli uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii z potrzeby serca i przystępować do sakramentów. Duże nadzieje wiążemy w Rokiem Miłosierdzia. Różne inicjatywy w parafiach mogą ożywić wiarę” – dodaje ks. Pietruszka.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego po raz drugi zwrócił się do księży proboszczów z prośbą o uwzględnienie szacunkowej liczby wiernych, którzy są zameldowani na terenie parafii, ale przebywają za granicą lub w innych miastach w Polsce. Takie osoby są wliczane jako parafianie, choć faktycznie ich nie ma.
Poprzednio było to ponad 92 tys. parafian, a najnowsze dane wskazują, że ta liczna wynosi już 105 tys. 877 osób.
„Gdyby uwzględnić tę liczbę osób, która jest poza parafią, a która jest wliczana do wspólnoty wiernych i od której również liczy się procent osób, które przychodzą na Mszę i przystępują do Komunii św., to dane statystyczne jeszcze wzrosłyby” – podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka.
Najwięcej osób nadal uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie ujanowickim – 89,3 proc. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Wysokie wskaźniki są także w dekanacie Ropa (85, 6 proc.) i dekanacie Limanowa(84,8 proc.).
Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanatach ujanowickim i krynickim – wskaźniki wynoszą tam 35,2 proc, a także w dekanacie Zakliczyn 32,4 proc.
Wyższa frekwencja jest w dekanatach wiejskich, niż w miastach. W dekanatach tarnowskich frekwencja na Mszach św. wynosi ok. 65 proc., a w sądeckich od ok. 66 proc. do 74 proc.
Najniższe wskaźniki są w dekanatach Mielec-Południe i Pustków-Osiedle i wynoszą niecałe 60 proc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.