Wystartowały „Studia Janopawłowe” na rzymskim Angelicum
21 października 2021 | 16:30 | Hanna Nowak (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum wchodzi w nowy rok akademicki (2021/22) z unikatowym programem studiów „JP2 Studies”. Grono wykładowców Instytutu stanowią wybitni intelektualiści z całego świata.
Już 22 października – we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II – wykład otwarty pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie” wygłosi Lord John Alderdice z University of Oxford. Tego samego dnia na Angelicum uroczyście otwarta zostanie wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”.
Z inicjatywy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II wystartowały na Angelicum interdyscyplinarne roczne „Studia Janowpawłowe” („JP2 Studies”), których wykładowcami są: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, Rowan Williams.
W tym roku akademickim kontynuowana będzie ciesząca się uznaniem seria comiesięcznych wykładów otwartych („JP2 Lectures”). Zainauguruje ją wykład Lorda Johna Alderdice’a z University of Oxford, który wygłoszony zostanie na Angelicum 22 października (o godz. 16.00).
W ramach tegorocznego cyklu „JP2 Lectures” kolejne wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel.
Wykłady z cyklu „JP2 Lectures” odbywać się będą stacjonarnie na Angelicum i zostaną udostępnione w internecie. Również w polskiej wersji językowej.
Wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka” zostanie otwarta na Angelicum 22 października o godz. 18.00. Jej uruchomienie było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.
1.Startują „JP2 Studies”
Wśród wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się wybitni intelektualiści z całego świata, dla których dziedzictwo intelektualne Jana Pawła II stanowi istotny punkt odniesienia dla zrozumienia problemów współczesności. W tym roku prowadzić je będą m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, czy Rowan Williams. Wszystkie zajęcia w ramach „JP2 Studies” odbywać się w języku angielskim.
– „JP2 Studies” to bardzo oryginalne i świeże podejście do osoby i nauczania Jana Pawła II – mówi rektor Angelicum Thomas Joseph White OP. – Te roczne studia są próbą wyjścia naprzeciw potrzebom wielu osób poszukujących w myśli św. Jana Pawła II odpowiedzi na dylematy współczesności. Bardzo się cieszę, że Angelicum może oferować tak interdyscyplinarny, a zarazem unikalny program – dodaje rektor Angelicum.
W międzynarodowym gronie słuchaczy „Studiów Janopawłowych” znalazła się 6-osobowa grupa studentów z Polski, którzy zdobyli stypendia w drodze Konkursu Papieskiego przeprowadzonego w wakacje przez Instytut Tertio Millenio oraz Fundację Świętego Mikołaja.
„JP2 Studies” to roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II, przygotowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II – jednostkę naukowo-dydaktyczną, powołaną z inicjatywy dwóch polskich fundacji – Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura-Iuventa – na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym Jan Paweł II napisał swój doktorat.
– Wspinamy się na drugi 8-tysięcznik. Rok po inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, kiedy to organizacja pozarządowa założyła instytucję naukową na jednej z najsłynniejszych uczelni papieskich, i po bardzo udanym pierwszym roku aktywności, otwieramy interdyscyplinarne studia Janopawłowe, śmiało można powiedzieć, jedne z najlepszych na świecie – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. – Próbujemy spłacić dług, którego i tak spłacić się nie da. Wszystkim, którzy robią to z nami z całego serca dziękujemy – dodaje Karłowicz.
W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmuje łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. Kursy będą skupione w trzech blokach:
[1] Myśląc o św. Janie Pawle II (kursy podstawowe obejmujące wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania);
[2] Myśląc ze św. Janem Pawłem II (obejmą wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II);
[3] Konteksty Janopawłowe (kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum, które pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym).
2.Lord Alderdice otwiera nowy cykl „JP2 Lectures”
Rozszerzenie programu „JP2 Studies” stanowi prowadzony od ubiegłego roku program wykładów otwartych „JP2 Lectures”. W roku akademickim 2020/21, w jego ramach miały miejsce wykłady m.in. Johna Cavadiniego. Marka Cichockiego, Chantal Delsol, Johna Finnisa, Dariusza Gawina, kardynała Gianfranco Ravasiego, czy Rowana Williamsa, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.
W tegorocznej edycji „JP2 Lectures” wśród wykładowców znajdą się: Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel. Cykl zainauguruje wykład Lorda Johna Alderdice’a z University of Oxford pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie”, który odbędzie się 22 października o godz. 16.00 – w Auli, w której młody ks. Karol Wojtyła miał obronę swej pracy doktorskiej.
3.Wystawa zdjęć Adama Bujaka
Tego samego dnia – 22 października – o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”, przygotowana dzięki współpracy: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.
Na prawie dwustu fotografiach zgromadzonych na wystawie przedstawione zostaną wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszyła wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będące w tym czasie największą siłą Polaków. Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa. – Chciałbym żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla Adam Bujak, autor zdjęć, a zarazem uczestnik przełomowych wydarzeń z udziałem Jana Pawła II.
Poza zbiorowym portretem Polaków postacią centralną jest Karol Wojtyła, którego Adam Bujak fotografował przez ponad 40 lat i jak sam podkreśla, najważniejszym tematem jego twórczości stała się właśnie jego osoba. Dzięki temu, podobnie jak Arturo Mari, przez wielu postrzegany jest jako osobisty fotograf papieża.
Dzięki fotografiom Adama Bujaka ponownie możemy stanąć obok tłumu i jeszcze raz przyjrzeć się zbiorowym emocjom podczas Tysiąclecia Chrztu Polski, zdjęciom z budowy Arki Pana, procesji na Skałkę czy Białemu Marszowi. Nie zabraknie też prywatnych zdjęć z pokoju kardynała Wojtyły w Pałacu biskupim czy ujęć ze spontanicznych spotkań z ludźmi. Przedstawiających go, jako zwykłego człowieka, ceniącego sobie skromność i minimalizm.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.