Wystawa ikon „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim” w Centrum Dialogu i Modlitwy
14 września 2024 | 13:33 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Do końca września br. oglądać można w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy wystawę poplenerową „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”. Zebrane prace to efekt drugiego pleneru malarskiego w Łuczanowicach, na obrzeżach Krakowa. Wydarzenie zainicjował ceniony malarz ikon Mateusz Środoń, współorganizator Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze dominikanów w Warszawie. Projekt jest rozwinięciem inicjatywy „Namalować katolicyzm od nowa”. Polegał na rozszerzeniu jego zakresu o sztukę chrześcijańskiego Wschodu oraz judaizm.
Plener w 2023 r. zgromadził artystów z Polski i Ukrainy, którzy przez kilka dni pracowali nad tematami związanymi z miłosierdziem, inspirowanymi różnymi tradycjami religijnymi. Tytuł wystawy – „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim” – odzwierciedla trzy perspektywy miłosierdzia: łacińską, wschodniochrześcijańską oraz żydowską.
Podczas pleneru malarze nie tylko kontemplowali tradycje duchowe, ale również wymieniali doświadczenia. Była to także okazja do nawiązania międzynarodowej współpracy. Twórcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w wyniku działań wojennych, podkreślali, jak wyjątkowym doświadczeniem było dla nich uczestniczenie w debatach o sztuce sakralnej oraz praca w tak różnorodnym środowisku artystycznym.
Na wystawie w CDiM prezentowane są prace, które powstały podczas pleneru, a także efekty warsztatów ikonograficznych prowadzonych przez ukraińskich artystów, jakie odbywały się przez cały rok w lokalnych domach kultury oraz galeriach.
Wystawa, którą uroczyście otwarto w korytarzach Centrum 9 sierpnia br. z udziałem biskupa Edwarda Kawy z Lwowa, ma na celu ukazanie różnorodności i bogactwa tradycji religijnych oraz ich wpływu na współczesną sztukę sakralną.
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfriedem Danneelsem z Brukseli oraz przedstawicielami organizacji żydowskich. Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy.
Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.