Wystawa o Batalionie AK „Zaremba-Piorun” otwarta w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
01 sierpnia 2024 | 16:09 | mrk, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dziś przed południem w warszawskim Śródmieściu Południowym odbyły się uroczystości upamiętniające Batalion Armii Krajowej „Zaremba-Piorun”. Oprócz Mszy świętej w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła (parafia św. Barbary) oraz spotkania na skwerze Batalionu „Zaremba-Piorun”, otwarto wystawę plenerową. Ekspozycja, która prezentuje m.in. nigdy wcześniej niepublikowaną powstańczą kronikę, będzie dostępna do 2 października na ogrodzeniu Ogrodów św. Barbary przy ul. Wspólnej w Warszawie.
Jubileuszowa, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to uroczystości państwowe i samorządowe, ale także te organizowane oddolnie przez społeczników. Jedną z takich inicjatyw są obchody upamiętniające Batalion Armii Krajowej „Zaremba-Piorun”. W tym roku, oprócz Mszy świętej w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła (parafia św. Barbary) i corocznego „spotkania pamięci”, miało miejsce otwarcie wyjątkowej wystawy plenerowej o powstańczym batalionie na ogrodzeniu terenu – Ogrodów św. Barbary – wokół kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła, od strony ul. Wspólnej.
– Udostępniamy warszawiakom i turystom ekspozycję przygotowaną na podstawie nigdy niepublikowanych dokumentów i relacji. W latach 90. Powstańcy z Batalionu Zaremba-Piorun przekazali parafii św. Barbary kronikę swojego środowiska. Księga została przygotowana ręcznie i z ogromną starannością. Zawiera wiele zdjęć i ciekawych ilustracji. Gdy dowiedzieliśmy się o tym dokumencie, od razu zaczęliśmy pracować nad wystawą – mówi w rozmowie KAI Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Na jedenastu planszach zaprezentowano najważniejsze fakty na temat roli Batalionu „Zaremba-Piorun” w Powstaniu Warszawskim oraz informacje o jego dowódcach i upamiętnieniu. Wystawa opowiada też historię krzyża, przed którym w trakcie Powstania odprawiane były polowe Msze święte w podwórzu kamienicy przy ul. Poznańskiej 12. Dziś znajduje się on wewnątrz kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła przy ul. Nowogrodzkiej 51 i ma wielką wartość dla środowiska powstańczego.
– Krzyż z więźby dachowej jednej ze zniszczonych kamienic jest dla nas szczególnym symbolem. Odprawiano przed nim polowe Msze święte, które umacniały ducha Powstańców, wspierając ich w walce o Polskę. Wyraża on nie tylko wiarę, lecz także patriotyzm ludzi, którzy swoim życiem wypełniali dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Co szczególnie symboliczne, do dziś modlą się przed nim osoby związane z batalionem. Jest to jedyny znany nam tego rodzaju zachowany świadek bolesnej historii Warszawy – mówi KAI ks. Tomasz Zaperty, proboszcz Parafii św. Barbary w Warszawie.
Wystawa zadedykowana jest Stanisławowi Majewskiemu ps. Stach. Powstaniec marzył, aby pamięć o Powstaniu, szczególnie wśród młodego pokolenia, była pielęgnowana. „Stach” zmarł 13 grudnia 2023 r.
Ekspozycja jest dostępna 63 dni, przez całą dobę, od 1 sierpnia do 2 października na ogrodzeniu Ogrodów św. Barbary od ul. Wspólnej.
To już kolejna inicjatywa Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego we współpracy z parafią św. Barbary. W ciągu ostatnich czterech lat zrealizowały one m.in. mural „Pamiętajcie o Powstaniu!” u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i E. Plater oraz – wspieraną merytorycznie przez Fundację – renowację Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.