Drukuj Powrót do artykułu

Wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim w Rzymie

11.10.2017 , Rzym / sal (KAI Rzym) / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. Redakcja portalu JEZUICI.pl / Wikipedia

W siedzibie Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana, należącego do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i kształcącego przyszłych misjonarzy, otwarto we wtorek 10 października wystawę poświęconą postaci kardynała Adama Kozłowieckiego. W dziesiątą rocznicę jego śmierci. Zorganizowała ją fundacja jego imienia „Serce bez granic”.

Ekspozycja zatytułowana „In nomine Domini. Misjonarz Afryki kardynał Adam Kozłowiecki 1911-2007” na dwudziestu planszach i w prezentacjach wideo ukazuje kolejne etapy życia i działalności misyjnej polskiego jezuity na tle historii, tradycji i kultury Polski oraz Zambii, gdzie spędził kilkadziesiąt lat. Opowiada o jego ponad pięcioletnim pobycie w obozach zagłady Auschwitz-Birkenau i Dachau.

Kolejne rozdziały jego biografii przywołują jego wieloletnią misję w Zambii, której ukoronowaniem była posługa arcybiskupa stolicy kraju – Lusaki. Przypomniano, że polski kardynał przyczynił się do uzyskania niepodległości przez ten kraj, który wcześniej nosił nazwę Rodezja Północna.

Czytaj także: „Redemptoris Missio” pomaga w budowie „Domu z marzeń” w Kenii

Uroczystemu otwarciu wystawy w gmachu Aula Magna papieskiej uczelni towarzyszyła sesja naukowa o życiu i działalności kard. Kozłowieckiego. Na inaugurację przybyła duża delegacja z Polski, przede wszystkim z rodzinnych stron purpurata, czyli Huty Komorowskiej w Kotlinie Sandomierskiej oraz województwa Podkarpackiego, do którego ona należy. Obecny był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda.

Wystawa na Urbanianie to najnowocześniejsza ekspozycja, jaka została kiedykolwiek zaprezentowana przez Fundację „Serce bez granic”. Zgromadzono na niej kilka osobistych przedmiotów należących do kardynała, wśród nich chustę obozową i walizkę oraz elementy szat liturgicznych.

Wcześniej w nieco innej formie wystawa zaprezentowana została na terenie obozu koncentracyjnego w Dachau, w polskim Sejmie, w Parlamencie Europejskim w Brukseli i w Muzeum Narodowym w Lusace. Fundacja „Serce bez granic” planuje po zamknięciu ekspozycji w Rzymie 3 listopada, pokazać ją w kościołach katedralnych i w parafiach w Polsce.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 października 2017 11:11

Polscy prawnicy podpisali list do ONZ ws. potwierdzenia prawa nienarodzonych do życia

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.