Wystawa o PRL-u w płockiej parafii św. Benedykta
23 sierpnia 2010 | 10:32 | eg/ms Ⓒ Ⓟ
„Fotografia bez cenzury 1976-1989” – taki tytuł nosi wystawa, otwarta w niedzielę 22 sierpnia przy kościele św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, przed 30. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Składają się na nią fotografie pokazujące życie codzienne ostatnich 10. lat PRL-u.
„Niebawem będziemy obchodzić 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Chcemy pokazać parafianom, jak wtedy wyglądała sytuacja, czym żyli ludzie. Zależy nam szczególnie, aby tę wystawa obejrzała młodzież. Dla niej ta wystawa ma być katechezą” – mówi ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu.
Fotografie o wymiarach 1 na 1,5 m umieszczono na ogrodzeniu kościoła parafialnego. Można na nich zobaczyć m.in. podziemne wydawnictwo, sklepy z pustymi półkami, głodówkę w Podkowie Leśnej o uwolnienie więźniów politycznych, pierwszą wizytę Czesława Miłosza w Polsce, happeningi Pomarańczowej Alternatywy, wydarzenia z kopalni „Wujek”, tłumione przez ZOMO manifestacje, organizatorów KOR, rodziców ks. Jerzego Popiełuszki czy pogrzeb Grzegorza Przemyka.
Na wystawie pokazano również kilka wydarzeń z życia ówczesnego Kościoła m.in. ołtarz papieski z 1987 r. z literą „M” i krzyżem na tle Pałacu Kultury i Nauki, zbudowany na pielgrzymkę Jana Pawła II do kraju oraz spektakle w kościele na ul. Żytniej w Warszawie, które w tamtych latach stanowiło centrum kultury niezależnej.
„To taki PRL w pigułce – ocenia Jacek Pawłowicz, płocczanin, pracownik IPN, współorganizator wystawy. – Chcemy pokazać ostatnie 10 lat tego czasu przez pryzmat fotografii niezależnej, jak i wydarzeń, które one pokazują” – mówi Pawłowicz.
Wystawę przy kościele św. Benedykta w Płocku-Radziwiu można oglądać do 10 września. To już trzecia w tym roku wystawa historyczna na terenie tej parafii. Dwie poprzednie dotyczyły tzw. żołnierzy wyklętych oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.