Wystawa Sacroexpo ponownie w czerwcowym terminie! To już 23. edycja spotkania branży sakralnej!
06 czerwca 2022 | 08:00 | amir | Kielce Ⓒ Ⓟ
Tegoroczna edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbędzie się od 6 do 8 czerwca 2022 roku. Rokrocznie Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Zwiedzających. Ubiegłoroczną edycję spotkania branży sakralnej odwiedziło ponad 2500 osób.
Wszystko dla kościoła i nie tylko
Zakres branżowy targów Sacroexpo jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem Wystawy Sacroexpo jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych oraz podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej.
Szykownie podczas SACROEXPO
Wśród Wystawców, którzy zaprezentują swoją ofertę podczas targów Sacroexpo znajdują się również producenci szat liturgicznych, alb, koszul kapłańskich, ornatów i wielu innych produktów najwyższej jakości.
Wystawa pełna sztuki
Goście tegorocznej edycji Wystawy Sacroexpo będą mogli podziwiać Wystawę Ars Eucharistica, czyli sztuka w służbie Eucharystii organizowaną przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i galerię Prima Porta Antiquities z Warszawy. Ekspozycja podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Wystawa stworzona w taki sposób, aby pokazać historię przedmiotów liturgicznych, aż po współczesność.
Wystawie Sacroexpo często towarzyszą prezentacje ikon. To im poświęcona zostanie druga z ekspozycji pn. „Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca”. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe i współczesne ikony z różnych miejsc. Wspólnym mianownikiem ikon jest tytułowe światło wydobywające się ze zdjęć. Antoni Myśliwiec to kielecki twórca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2008 roku współpracujący z Targami Kielce. W kieleckim ośrodku wystawienniczym powstanie również oratorium ikonograficzne zorganizowane przez Szkołę Pisania Ikon z Centrum Duszpasterskie Wesoła54, gdzie przedstawione będą dzieła stworzone przez uczniów Szkoły Pisania Ikon. To także odpowiednie miejsce na modlitwę i wyciszenie.
Od 15 lat podczas Wystawy Sacroexpo organizowana jest loteria dla osób konsekrowanych.
Losowanie odbędzie się drugiego i trzeciego dnia wystawy (07.06.2022, 08.06.2022) na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno–Pielgrzymkowego PATRON TRAVEL.
W programie targów Sacroexpo zaplanowano spotkania dla sekretarzy, ekonomów, proboszczów i administratorów obiektów sakralnych poświęcone m.in. termomodernizacji i zielonej energii i wystrojowi kościoła. Będą w nich uczestniczyć zaproszeni goście w tym m.in. florystka, konserwator zabytku, przedstawiciele straży pożarnej i policji oraz ubezpieczyciel.
Swoją obecność podczas tegorocznej edycji Wystawy Sacroexpo zadeklarował Abp Henryk Jagodziński nuncjusz apostolski w Ghanie.
Obraz Jana Brueghla Starszego – „Madonna w girlandzie kwiatów” po raz pierwszy zaprezentowany publicznie na Wystawie Sacroexpo
Po raz pierwszy, podczas Wystawy Sacroexpo będzie można z bliska podziwiać obraz z warsztatu Jana Brueghla Starszego Madonna z Dzieciątkiem w girlandzie kwiatów. Znajduje się on za klauzurą w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach, a od 6 do 8 czerwca na Wystawie Ars Eucharistica, po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostanie jego idealne odwzorowanie. „Madonna z Dzieciątkiem w girlandzie kwiatów” to wyjątkowo efektowny wizerunek Maryjny, składający się z wielu elementów.
Przez sztukę do Boga – medal Per Artem Ad Deum
W ramach Wystawy Sacroexpo już od 17 lat przyznawany jest Medal Per Artem Ad Deum. Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury tegoroczną nagrodę Per Artem Ad Deum otrzyma Giuseppe Tornatore: za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym. W dorobku artystycznym włoskiego reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii, zachęcających widzów do wyprawy w nieznane. Giuseppe Tornatore jest twórcą słynnych realizacji m.in.: oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, filmu „Malena” z Moniką Bellucci w roli głównej czy „Czysta Formalność”. Reżyser współpracował z kompozytorem Ennio Morricone, któremu poświęcił swój najnowszy film dokumentalny pt. „Ennio”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.