Wystawa w Sejmie poświęcona abp. Antoniemu Baraniakowi
14 września 2017 | 10:22 | Warszawa / lk / wer Ⓒ Ⓟ
W czasach komunizmu abp Baraniak stanął w obronie wiary, godności, człowieczeństwa, Kościoła i polskości. Dzięki jego niezłomnej postawie Prymas Stefan Wyszyński uniknął procesu, a Kościół katolicki – dalszych prześladowań – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając w środę w Sejmie wystawę poświęconą arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi – „niezłomnemu żołnierzowi” Kościoła. W piątek Sejm przyjmie uchwałę upamiętniającą arcybiskupa w 40. rocznicę jego śmierci.
„Z racji swej bliskiej współpracy z Prymasem stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego Kościoła w najgorszych dla niego czasach PRL-u i stalinowskich prześladowań” – podkreślono w projekcie uchwały.
Uchwała przypomina, że wraz z aresztowaniem Prymasa Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 r., aresztowano również bp. Baraniaka, który został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Komuniści usiłowali za wszelką cenę pozbyć się Prymasa. Zamierzali wytoczyć kard. Wyszyńskiemu proces o działalność kontrrewolucyjną i zdradę państwa. W tym celu chcieli wymusić zeznania obciążające Prymasa na jego najbliższym współpracowniku – właśnie bp. Baraniaku. W ciągu 27 miesięcy był on przesłuchiwany co najmniej 145 razy.
Czytaj także: Sejm przyjmie uchwałę upamiętniającą abp. Baraniaka
„Był torturowany, poniżany, bity, głodzony, przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia jakie mu zadawano, biskup Baraniak pozostał wierny Prymasowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność i aż do śmierci służył Kościołowi i Ojczyźnie” – czytamy w projekcie uchwały.
Otwarta w środę przy sali im. Jacka Kuronia i sejmowej kaplicy ekspozycja swoim tytułem „Da mihi animas, caetera tolle. Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977” nawiązuje do biskupiego zawołania abp. Baraniaka z 1951 r.: „Daj mi duszę, resztę zabierz„.
Składa się z 16 plansz, na których przedstawione zostało życie i działalność arcybiskupa. Przypomniana została jego aktywność w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także jego posługa jako arcybiskupa metropolity poznańskiego w latach 1957–1977. Ukazana została również inwigilacja kapłana przez aparat represji PRL.
Otwarcia wystawy dokonał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przypomniał, że Kościół katolicki w Polsce doczekał się w XX-wieku wielu wybitnych kapłanów, a ich rola jest ponadczasowa. Wymienił wśród nich św. Jana Pawła II, kardynałów Augusta Hlonda, Adama Sapiehę i Stefana Wyszyńskiego oraz św. Maksymiliana M. Kolbego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Zaliczył do nich też abp. Antoniego Baraniaka.
Podkreślił, że zarówno w trakcie okupacji niemieckiej, jak i w czasach komunizmu abp Baraniak stanął w obronie wartości dla Polaków najważniejszych: wiary, godności, człowieczeństwa, Kościoła i polskości. Dał temu świadectwo w czasie aresztowania. Dzięki jego niezłomnej postawie ksiądz prymas Stefan Wyszyński uniknął procesu, a Kościół katolicki – dalszych prześladowań – dodał marszałek Sejmu.
Obecny na otwarciu biskup senior archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak porównał w rozmowie z KAI abp. Baraniaka do ks. Jerzego Popiełuszki – obydwaj swoją niezłomną postawą i oddziaływaniem wywarli wielki wpływ na Polaków. – Jest to bohater Kościoła, ale też bohater narodu – dodał.
Zdaniem bp. Fortuniaka, przyjęcie niebawem uchwały upamiętniającej abp. Baraniaka oraz środowa wystawa wskazują, że postać niezłomnego hierarchy może być z powodzeniem przypomniana także młodemu pokoleniu, które nie pamięta czasów komunistycznych represji. – Mam nadzieję, że tak będzie. Z jednej strony, szkoda, że dopiero teraz. A z drugiej strony – dzięki Bogu, że teraz, gdy trwa dyskusja o tym, czy mamy, czy też nie mamy fundamentu w postaci wartości. Takie postacie jak abp Baraniak pokazują, jaki może i powinien być człowiek – zaznaczył bp Fortuniak.
Otwarciu wystawy (dostępnej dla zwiedzających do 18 września) towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.
Pełnometrażowy dokument to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Baraniaka – m.in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim.
W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r., pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i innych duchownych.
Jolanta Hajdasz zainicjowała w ub. roku akcję zbierania podpisów pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie abp. Antoniego Baraniaka za zasługi dla państwa i Kościoła oraz pod listem otwartym do abp. Stanisława Gądeckiego o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego śp. arcybiskupa. Do tej pory pod obydwoma listami zebrano łącznie ponad 9,5 tys. podpisów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.