Wyszatyce: w cerkwi powstanie centrum naukowe
16 listopada 2011 | 15:45 | pab Ⓒ Ⓟ
Przed laty odbywały się tu nabożeństwa, teraz ma powstać park rekreacyjno-naukowy. Takie plany ma Towarzystwo Ulepszania Miasta z Przemyśla, które od niedawna stało się nowym właścicielem dawnej cerkwi greckokatolickiej w Wyszatycach k. Przemyśla.
Cerkiew w Wyszatycach powstała w 1936 r., jednak funkcjonowała krótko. Po II wojnie światowej miejscowa ludność obrządku greckokatolickiego została wysiedlona, a świątynia nieużywana niszczała. Gdy pojawiła się taka możliwość, Towarzystwo Ulepszania Miasta rozpoczęło długie starania o jej pozyskanie. „Chcielibyśmy, żeby to miejsce żyło, stworzyć coś, co będzie przyciągać także ludzi z innych miejscowości” – mówi Lila Kalinowska z TUM.
Plany są ambitne. Dookoła budynku zostaną ustawione przyrządy fizyczne i optyczne, które pozwolą na przeprowadzanie w tym miejscu lekcji fizyki, a popołudniami i w weekendy na zwiedzanie przez turystów. W środku ma powstać planetarium, zostanie ustawiona luneta astronomiczna i Wahadło Foucalta pozwalające na demonstrowanie ruchu wirowego ziemi. „Idea jest podobna do istniejącego w Krakowie Parku Lema, choć na mniejszą skalę” – mówi Andrzej Juszczyk, prezes TUM.
O planach Towarzystwa bardzo pozytywną opinię ma Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. „Myślę, że to bardzo szczytny cel, bo pozwoli uchronić pewien skrawek dziedzictwa kulturowego przed zniszczeniem. Wierzę, że uda się zrealizować wszystkie zamierzenia” – mówi G. Stojak.
Zanim jednak można będzie ustawiać przyrządy fizyczne i astronomiczne, konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu, a wcześniej zabezpieczenie budynku przed zimą. A to społecznicy musza zrobić sami. Członkowie Towarzystwa własnymi siłami robią inwentaryzację i będą przygotowywać dokumentację projektowo-budowlaną. Remont potrwa ok. 5 lat. Dopiero potem będzie kompletowane wyposażenie parku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.