Wytyczne na Triduum Paschalne w diecezji bielsko-żywieckiej
27 marca 2021 | 13:01 | rk | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
„Wszystkie podejmowane przez nas wysiłki mają służyć zarówno umocnieniu naszej wiary, poprzez możliwy dziś udział w celebracjach liturgicznych, jak i trosce o zdrowie i życie naszych bliskich i nas samych” – przypomniano w komunikacie kurii bielsko-żywieckiej nt. wskazań duszpasterskich dotyczących obchodów Triduum Paschalnego.
Diecezjalny wydział duszpasterstwa ogólnego poinformował, że podczas liturgii w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 m2 z zachowaniem 1,5 m odległości. Konieczne jest też zasłanianie ust i nosa maseczką. „Księży proboszczów prosimy, aby na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej parafii umieścili informacje z ilością osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościele” – sprecyzowano.
Przypomniano o obowiązującej dyspensie biskupa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku lub wieku nie mogą.
„Pięknym sposobem na przeżywanie czasu świąt jest wspólna rodzinna modlitwa w domu, do której serdecznie zachęcamy. Pozwala ona nie tylko oddawać cześć Bogu, ale również budować rodzinne więzi. Teksty modlitw można pobrać klikając w linki poniżej” – podkreślono w komunikacie, do którego zostały dołączone linki z odpowiednimi modlitwami.
Ponadto, zaznaczono, że celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego mogą być sprawowane tylko w kościele parafialnym i że można odprawić dwie Msze Wieczerzy Pańskiej.
„Komunię Świętą poza główną celebracją można udzielać jedynie: w Wielki Czwartek do Mszy Wieczerzy Pańskiej każdemu wiernemu, w Wielki Piątek chorym i umierającym, a w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym” – można przeczytać w komunikacie. „Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Grobie Pańskim może się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Zachęcamy, aby kościoły były otwarte. Adoracja Krzyża może się odbywać tylko poprzez uklęknięcie i skłon, bez gestu pocałunku” – dodano.
Jeśli chodzi o święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, stwierdzono, że musi mu towarzyszyć „zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych”. „Najlepiej na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Prosimy wiernych, aby również przed i po obrzędach zachowali bezpieczny dystans” – zasugerowano.
Kuria zachęciła też proboszczów, by „w miarę możliwości i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zwiększyli liczbę Mszy świętych”, a procesję rezurekcyjną „ograniczyć do przejścia celebransa oraz asysty z Bożego Grobu do ołtarza”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.