X Festiwal Barok na Spiszu z bezpłatnym zwiedzaniem kościołów
20 sierpnia 2022 | 11:31 | jg | Jurgów Ⓒ Ⓟ
Od mistrzowskiego recitalu na lutni Michała Gondki rozpoczął się w piątek 19 sierpnia X Festiwal Barok na Spiszu. Koncert miał miejsce w kościele w Jurgowie, przy granicy polsko-słowackiej. W ten weekend kolejne dwa koncerty w ramach Festiwalu, które są połączone ze zwiedzaniem kościołów.
W ramach Festiwalu przed każdym koncertem można zwiedzić (z przewodnikiem) świątynię, w której akurat odbywać się będzie koncert. Tak też było w Jurgowie. Po świątyni oprowadzał ks. Stanisław Malarz, proboszcz parafii w Jurgowie. – Mamy niezwykły czas na radowanie się pięknem muzyki i niezwykle bogatymi artystycznie wnętrzami spiskich świąt- mówił Rafał Monita, dyrektor artystyczny Festiwalu.
Przed liczną publicznością w Jurgowie wystąpił lutniarz Michał Gondko. Znakomity, a mieszkający na co dzień w Szwajcarii artysta Michał Gondko przygotował program pt. „Florilegium”. Słowo pochodzi z połączenia łacińskich wyrazów „flos”, czyli „kwiat” oraz „legere” w znaczeniu „zbierać”. Zatem tematem koncertu było odtworzenie najpiękniejszych utworów muzycznych, m.in. z Włoch, Polski czy Flandrii.
Z kolei już dzisiaj – 20 sierpnia o godz. 19 w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy wystąpi zespół Scepus Baroque pod dyrekcją klawesynisty Marcina Świątkiewicza z udziałem gwiazdy tego wieczoru – kontratenora Michała Sławeckiego oraz Katarzyny Wiwer (sopran) i Mariana Magiery (trąbka barokowa).
W finałowym koncercie „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary”, który odbędzie się 21 sierpnia w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych o godz.18.30, będzie można posłuchać muzyki przeznaczonej na głosy żeńskie w wykonaniu zespołu Donne Armoniche z towarzyszeniem świetnego klawesynisty Andrzeja Zawiszy.
Festiwal jest organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak, której promuje idee mające na celu rozwój regionalny Małopolski, promocję kultury i sztuki tej części Polski.
Tegoroczny festiwal odbywa się dzięki wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz Województwa Małopolskiego we współpracy z Powiatem Nowotarskim i Gminą Łapsze Niżne. Festiwal wspierają również partnerzy – firmy i instytucje: Pieniński Bank Spółdzielczy, Jurgów Ski, Wydawnictwo Astraia, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy. Organizatorzy składają podziękowania także księżom proboszczom z Jurgowa, Niedzicy oraz Łapsz Niżnych za udostępnienie świątyń.
W ciągu poprzednich edycji festiwalu odbyły się łącznie 43 koncerty w przestrzeniach sakralnych i zamkowych, oprowadzenia po prawie wszystkich zabytkach Polskiego Spisza. W ciągu tych dziesięciu lat wystąpiły zespoły z kraju i zagranicy, przybyło kilkudziesięciu artystów z różnych stron Polski i Europy, często po raz pierwszy zjawiając się na Spiszu.
Spisz to teren pogranicza, dawniej na rubieżach Rzeczpospolitej i Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.