X Konferencja Międzynarodowa: „Bezpieczeństwo człowieka a religia”
10 września 2013 | 19:00 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
110 naukowców z różnych ośrodków akademickich, w tym 25 z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Słowacji uczestniczyło w Drohiczynie od 7 do 9 września w X Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Bezpieczeństwo człowieka a religia”. Wziął w niej udział także gość z Watykanu – abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
W ramach konferencji odbyła się promocja publikacji pt. „Idąc na cały świat” czyli Księgi Jubileuszowej bp. Antoniego Dydycza oraz V numeru Drohiczyńskiego Przeglądu Naukowego”. Po raz piąty wręczono też Nagrody im. Jana Pawła II, którą kapituła przyznała abp. Zimowskiemu, prof. Brunonowi Bartzowi z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, Dariuszowi Kazunowi – nauczycielowi z Platerowa i Wojciechowi Kudelskiemu – prezydentowi Siedlec.
Podczas konferencji obrady toczyły się w sekcjach: filozofii, politologii, socjologii, edukacji. Konferencje zakończył panel na temat: „Czy można żyć bezpiecznie bez religii?” Podsumowali ją prezydenci Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego: honorowy – bp Antoni Dydycz oraz ks. prof. Edward Jarmoch.
Zdaniem bp. Dydycza, religia zawsze jest gwarantem bezpieczeństwa, ponieważ bezpieczeństwo człowiekowi gwarantuje jego osobowa relacja z Bogiem. Chrześcijaństwo broni się też więzią miłości człowieka oraz tym, e potrafi również korzystać z doświadczeń i tradycji.
Ksiądz Jarmoch przypomniał natomiast kilka ważnych kwestii poruszonych w czasie wystąpień, dotyczących rozumienia samej religii w różnych aspektach jej pojmowania i odniesień w społeczeństwie. Zauważył, że podnosi się w społeczeństwie świadomości religijności, którą należy jednak umiejętnie rozwijać i dostosowywać do wymogów rzeczywistości, uwzględniając zachodzące też przemiany wyznaniowe.
Podsumował on również 10 lat działalności Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, która została zebrana w 14 tomach, głównie jako podsumowanie organizowanych przez nie konferencji. Dotyczyły one miedzy innymi relacji bezpieczeństwa człowieka do: kultury, wartości, rozwoju naukowo – technicznego, solidarności, czy religii.
Organizatorami spotkania były : Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz Wyższe Seminarium Duchownym w Drohiczynie, gdzie toczyły się obrady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.