X Płockie Dni Żydowskie (zapowiedź)
02 września 2022 | 17:55 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Muzeum Żydów Mazowieckich – Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na X edycję Płockich Dni Żydowskich (6-8 września). Placówka przygotowała spotkania, które łączy kultura i historia społeczności żydowskiej w Płocku, w Polsce i na świecie.
W ramach X Płockich Dni Żydowskich 6 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, która w 2022 roku wydała książkę „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich.
Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką związaną z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 r. według „The New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Jest też autorką biografii Ireny Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, a z Heleną Łuczywo – biografię Jacka Kuronia „Jacek” wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”.
7 września o godz. 18.00 zaplanowano pokaz filmu „Bestia” Aleksandra Hertza, polskiego reżysera żydowskiego pochodzenia, dzięki współpracy Muzeum z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w Warszawie. To jedyny zachowany w całości film z Polą Negri, który został nakręcony w Polsce. Aktorka wciela się tu w nim w rolę ubogiej wiejskiej dziewczyny, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka. Postanawia rozpocząć samodzielne życie jako modelka i tancerka.
Oprawę muzyczną do pokazu „Bestii” w MŻM zapewni na żywo Marcin Pukaluk: muzykolog, performer, kompozytor i producent muzyczny zafascynowanym kinem niemym. Skomponował muzykę do kilkunastu klasyków tego kina, w tym m.in. „Metropolis”, „Nosferatu”, „Gabinet Doktora Caligari”. Występował podczas wydarzeń filmowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Ukrainie i we Włoszech.
8 września o godz. 19.00, na zakończenie Płockich Dni Żydowskich, odbędzie się koncert Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Podczas koncertu chór przedstawi program oparty na muzyce żydowskiej i polskich ludowych utworach.
Wstęp na spotkania jest bezpłatny.
Muzeum Żydów Mazowieckich powstało w Płocku w odrestaurowanej zabytkowej bożnicy – tzw. Małej Synagodze. Było to możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji obiektu wyniósł 9 mln zł, w tym 7,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego. Znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono wygląd budynku z lat 60. XIX w.
Muzeum jest nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycją, znajdują się w niej kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja obrazów Feliksa Tuszyńskiego z Izraela i multimedialna prezentacja. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum staje się płockim centrum spotkań kultur. Placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.