XI Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
24 września 2021 | 10:03 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Seanse filmowe z audiodeskrypcją, rozmowy z twórcami i filmoznawcami, a także koncerty znajdą się w programie XI Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku, w dniach 25 września – 1 października. Jednym w partnerów wydarzenia jest Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku.
Organizatorem XI Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. W tym roku w dniach od 25 września do 1 października pokazanych zostanie 14 filmów, w tym „Nomadland” Chloe Zhao, „Minari” Lee Isaaca Chunga, „Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz „Aida” Jasmily Žbanić „Niepamięć” Christosa Nicou i „Geniusze” Thora Kleina.
Cykl projekcji, spotkań i dyskusji zainauguruje spektakl „Wszystko o mężczyznach” Miro Gavrana w reżyserii Krzysztofa Prusa, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Jednym z wydarzeń będzie też rozmowa z Remigiuszem Grzelą, autorem książki „Z kim ci tak będzie źle, jak ze mną” – o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie. Podsumowaniem festiwal będzie przyznanie nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową.
Gośćmi wydarzenia będą m.in. Hyerim Pak, pochodząca z Korei Południowej lingwistka, nauczycielka akademicka języka koreańskiego i kultury koreańskiej, a także Philippe Tłokiński, aktor teatralny i filmowy, pracujący m.in. we Francji, gdzie się urodził, a także w Szwajcarii i w Polsce oraz Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.
W trakcie tegorocznego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zaplanowano również koncerty, wystąpią Mikromusic w składzie acoustic trio – Natalia Grosiak, Dawid Korbaczyński i Robert szydło oraz duet „Linia nocna”, czyli Monika „Mimi” Wydrzyńska i Mikołaj Trybulec.
Twórcy wydarzenia podkreślają, iż jest ono jedyne w swoim rodzaju. „Na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych wszystkie pokazywane filmy są opatrzone audiodeskrypcją. Opracowaną przez najlepszych jej twórców, uznanych przez festiwalową publiczność. Dzięki audiodeskrypcji każdy z nas, widzów ogląda swój własny film niezależnie od tego czy widzi czy nie” – zwraca uwagę Stowarzyszenie „De Facto”.
Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły, dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.
11. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych otrzymał dofinansowanie samorządu Płocka, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerami wydarzenia są m.in. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Książnica Płocka, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, Komunikacja Miejska i Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku.
Tegoroczny festiwal organizowany jest w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz online (informacja o zapisach).
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.
Organizatorem XI Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Celem powstałego w 2006 r. stowarzyszenia jest usuwanie różnego rodzaju barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza dla niewidomych i słabo widzących. Prowadzi ono m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych oraz kiosk z audioprasą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.