XI Zjazd Dużych Rodzin
18 czerwca 2023 | 04:00 | jkk | Grodzisk Mazowiecki Ⓒ Ⓟ
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką gościli 16 czerwca delegację organizatorów XI Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Zjazd potrwa do niedzieli 18 czerwca. Odbywa się pod hasłem „Rodzina tworzy dobry klimat”, co kojarzy się nie tylko z obrazem błogiej, rodzinnej atmosfery, ale w największym skrócie – oddaje wyniki najnowszych badań, z których wynika, jak bardzo proekologiczne są duże rodziny.
– W ostatnich latach w przepisach prawa krajowego i lokalnego zostało wprowadzone wiele rozwiązań prorodzinnych, uwzględniających m.in. Państwa postulaty. Z perspektywy czasu widać, że inicjatywy podejmowane przez Związek, obejmujące także rozmaite formy pomocy psychologicznej i bytowej dla dużych rodzin, dały dobre efekty – przekazał w liście prezydent Andrzej Duda dzisiejszej uroczystości otwarcia XI Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim.
Prezydent już tradycyjnie objął to wydarzenie honorowym patronatem. Pogratulował także Związkowi sukcesów, które przynoszą pożytek milionom Polaków, budując pozytywny klimat społeczny, sprzyjający rodzicielstwu oraz wpływający na warunki codziennego życia wielodzietnych matek i ojców.
W XI Zjeździe Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim uczestniczy ponad 1000 osób z całej Polski. To członkowie stowarzyszenia z całego kraju, którzy angażują się w tworzenie jak najlepszego klimatu dla rodzin. Największe rodziny, które przyjechały na Zjazd wychowują 9 dzieci. Najmłodszy uczestnik Zjazdu to niespełna miesięczny niemowlak.
Zmiany na stanowiskach – jakich wyborów dokonali biskupi na 395. Zebraniu Plenarnym?
Pierwszego dnia uczestników Zjazdu odwiedził były prezydent Bronisław Komorowski, który wspominał atmosferę I Zjazdu Rodzin w Grodzisku w 2013 r. Ówcześnie urzędujący Prezydent ogłosił wówczas wprowadzenie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – ważnego rozwiązania dedykowanego dużym rodzinom. B. Komorowski dostrzegł pozytywne zmiany zarówno w Grodzisku Mazowieckim, jak i innych polskich gminach, które w rodzinach dostrzegają potencjał.
Drugiego dnia Zjazdu (17.06) o godzinie 15.00 w grodziskiej Mediatece odbywa się się nawiązujący do tematu Zjazdu panel dyskusyjny, poświęcony ekologii, pod hasłem: „Rodzina szansą dla klimatu – międzypokoleniowa debata na temat ekologii”. Uczestnicy panelu zapowiadają zmierzenie się z przekazami sugerującymi, że to człowiek stanowi zagrożenie dla środowiska oraz podejmą próbę przekonania, że rodziny duże (także te międzypokoleniowe) przejawiają najwięcej zachowań proekologicznych. W panelu udział wezmą: Kamil Wyszkowski – Dyrektor Wykonawczy UM Global Compact; Michał Kot – Dyrektor Instytutu Pokolenia, Dorota Bojemska – Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Małgorzata Zawilska-Rospędek – autorka bloga „Inżynier w Zielonych Okularach”.
W sobotnie przedpołudnie o godzinie 10.00 również Mediatece grono ekspertów spróbuje odpowiedzieć na pytania: Czy wspieranie rodzin przynosi wymierne korzyści społeczne? W jaki sposób asystować rodzinom, aby było to efektywne i konstruktywne? Ten społeczno-ekonomiczny panel pt. „Wzmacnianie fundamentów silnego społeczeństwa – czyli o konstruktywnych rozwiązaniach dla rodzin” poprowadzi prof. Łukasz Hardt. Wezmą w nim udział: Barbara Socha – Wiceminister Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uściński – Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, a także prof. Gertruda Uścińska – Prezes ZUS, Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Jako że Grodzisk Mazowiecki jest jednym z prekursorów Karty Dużej Rodziny, a z całą pewnością głównym samorządowym promotorem ogólnopolskiej KDR, inicjowanej w Polsce przez Związek Dużych Rodzin, nie może dziwić fakt, że właśnie w tym mieście przy okazji Zjazdu odbędzie się uroczystość nadania imienia Karty Dużej Rodziny jednemu z centralnych placów miasta.
Sobotni program Zjazdu zwieńczy koncert o godz. 19.00 w Parku Skarbków – wystąpią Grodziska Orkiestra Rozrywkowa Big Band oraz zespół Małe TGD.
Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to spotkanie pełne radości, pozytywnej energii, ale i okazji do odkrywania nowych obszarów rozwoju i spraw istotnych dla funkcjonowania dużych rodzin. To czas, kiedy rodzice wymieniają się doświadczeniami na temat wychowywania i dzielą się swoimi sposobami na wyzwania życia w wieloosobowej rodzinie. To również czas, kiedy rodzina razem może odpocząć, nawiązać nowe relacje, porozmawiać o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, jakie wprowadzają dla rodzin poszczególne samorządy. To także chwile odkrywania piękna naszego kraju, bowiem rokrocznie Zjazdy Dużych Rodzin odbywają się w innych częściach Polski.
Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim (2013), kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020 i 2021) oraz Wadowicach (2022).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.