XII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”
19 lutego 2024 | 12:54 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
Msza św. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, biegi patriotyczne na wybranych dystansach, wspólne śpiewanie pieśni, pokazy i konkursy, złożą się na XII edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbędzie się w niedzielę 3 marca w Michniowie.
Biegi odbędą się na dwóch dystansach: 7000 metrów oraz 1963 metrów. Bieg honorowy na dystansie 1963 metrów, odnosi się do daty śmierci ostatniego poległego w walce Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Zapisy on-line trwają do 27.02.2024 r. pod linkiem: https://www.mtbcross.pl/pokazSzczegolyWydarzenia/tropem_wilczym__michniow,93.html lub w dniu zawodów od 10.00 do 11.30.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.30 Mszą św. w Mauzoleum w Michniowie, następnie o godz. 12 ruszy Bieg „Szarego” (7000 metrów) na Polanie Leśników, a o godz. 12. 45 – Bieg „Lalka” (1963 metrów) na Polanie Leśników. Na zakończenie nastąpi wręczenie nagród w kategoriach: kobiety, mężczyźni i dzieci.
– Podczas wydarzenia zaprosimy na poczęstunek, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz broni zabytkowej i współczesnej oraz konkurs strzelecki.
Zaprezentowana zostanie wystawa zrealizowana przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” – zachęca Edyta Buras, główny specjalista Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Organizatorem biegu jest Muzeum Wsi Kieleckiej. Wydarzenie ma na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – Żołnierzom Wyklętym.
Michniów to szczególne miejsce na mapie Polski – symbol martyrologii polskich wsi z czasów niemieckiej okupacji, z nowoczesnym interaktywnym muzeum-mauzoleum, w którym znajduje się m.in. kaplica oraz mogiłą zbiorową ofiar pacyfikacji wsi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.