XIII Warszawska Pielgrzymka Rowerowa już na szlaku
10 sierpnia 2018 | 10:46 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bądźcie bogaci bogactwem Ducha – życzył pątnikom bp Romuald Kamiński. Po raz 13-ty na Jasną Górę wyruszyła dziś rano Warszawska Pielgrzymka Rowerowa. Pojechało w niej ponad 450 cyklistów. Zainaugurowała ją uroczysta Msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze, której przewodniczył biskup warszawsko-praski.
W homilii bp Kamiński zachęcał, by czas pielgrzymki stał się okazją do spojrzenia w świetle Bożego Słowa na swoje życie. – Ewangelia jest źródłem prawdziwej mądrości – przekonywał duchowny.
Podkreślił, że największym bogactwem człowieka jest relacja miłości z Bogiem i z innymi. Życzył pątnikom, by trud i zmęczenie nigdy nie przysłoniły im drugiej osoby. – Wielu ludzi jest bardzo mocno skoncentrowanych na sobie. Tymczasem nie należy pytać, co może dać mi druga osoba, ale co ja mogę jej ofiarować. Nich to będzie treścią waszego codziennego rachunku sumienia, do którego będziecie przystępować wieczorem – zachęcał pielgrzymów bp Kamiński.
W ramach 13. Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę wyjechało ponad 450 osób. W ciągu pięciu dni będą mieli do przejechania ponad 315 km, czyli średnio ok. 65 km dziennie. Mimo to, jak podkreślają organizatorzy – tempo będzie dostosowywane do możliwości pątników, zwłaszcza tych najsłabszych, którzy nie mają doświadczenia w pokonywaniu dużych odległości.
– W tym roku pątnicy będą jechać nieco inną trasą niż dotychczas – poinformował Ireneusz Mirkowski, odpowiedzialny za kierowanie ruchem. – Ze względu na bezpieczeństwo omijamy Piaseczno i Grójec. Pierwszy nocleg zaplanowany jest w Bielsku Dużym. Ostatni większy postój przed wkroczeniem na Jasną Górę będzie w Gidlach. Plan dnia podzielony został na 5-8 km odcinków. Zaplanowane są również przerwy na wspólną modlitwę, w tym m.in. Eucharystię, Anioł Pański czy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Noclegi zorganizowane będą w szkołach – dodał.
Podobnie jak w latach ubiegłych, przedział wiekowy pątników jest bardzo zróżnicowany. Obok młodzieży pojechały małżeństwa z małymi dziećmi, a także osoby starsze. – W chwilach kryzysowych można liczyć na ludzkie wsparcie i Boże błogosławieństwa – dzielili się pątnicy. W ubiegłym roku najmłodsza pątniczka miała 3,5 roku, w tym ma już 4,5.
Na Jasną Górę pątnicy wkroczą 14 sierpnia, wraz z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Ostatnie 10 km będą iść pieszo wraz z resztą pątników, prowadząc obok swoje rowery.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.