XIII-wieczny klasztor popularny wśród turystów
06 lipca 2010 | 10:36 | rs Ⓒ Ⓟ
Średniowieczny klasztor pocysterski i bazylika w Rudach to jedne z ciekawszych miejsc na terenie diecezji gliwickiej. Wokół zabudowań rozciąga się park i jezioro, które zachęcają do spacerów. Szczególnie żywy jest tu kult Matki Bożej Pokornej, której obraz znajduje się w kaplicy świątyni.
Bazylika Matki Bożej Pokornej w Rudach to zabytek architektury średniowiecznej, miejsce unikalne na skalę regionu i kraju. Barokowy kościół oraz remontowany klasztor Cystersów są udostępnione turystom. Na uwagę zasługuje świątynia z początków XIV wieku oraz dobudowana kilka wieków później kaplica z obrazem Matki Bożej Pokornej. Jej kult jest żywy na terenie diecezji.
– Kościół jest stale otwarty, a kaplicę otwieramy w niedziele – tłumaczy proboszcz parafii ks. Rafał Wyleżoł. – Zorganizowane grupy, po wcześniejszym umówieniu, mogą też zwiedzać klasztor – dodaje kapłan.
Czytaj o klasztorze i oglądaj zdjęcia w serwisie DZIEDZICTWO »
W czasie wojny budynki klasztorne zostały zdewastowane i nadal trwają prace remontowe, by docelowo stworzyć Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej, dlatego zwiedzanie nie jest ogólnodostępne. Zwiedzający mogą też spacerować po rozległym parku przylegającym do klasztoru
Nowością w Rudach jest woda mineralna „Rudzka kropla”, którą można nabyć w opactwie. Oprócz tego w niedzielę można też kupić pamiątki z tego miejsca. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym możliwe jest zwiedzanie bazyliki i klasztoru z przewodnikiem.
– Są miesiące, kiedy do Rud przybywa nawet 50 zgłoszonych pielgrzymek – mówi ks. Wyleżoł. – To miejsce ma coś w sobie, że każdy tu odpoczywa – dodaje proboszcz.
Od ponad roku świątynia w Rudach ma godność bazyliki mniejszej, wcześniej biskup gliwicki Jan Wieczorek podniósł kościół Wniebowzięcia NMP w Rudach do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej. Dekret erygujący wystawiono 28 maja 1995 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.