XIV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej
07 kwietnia 2019 | 13:22 | ks. sk / pw | Żory Ⓒ Ⓟ
19 chórów wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Tegoroczna edycja była już 14 z kolei. Nagroda Grand Prix powędrowała w tym roku do Chorzowa, z którego przyjechał chór kameralny „Beatitudo” pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika.
Bytom, Chorzów, Rybnik, Tychy, Lublin, Oława, Olkusz czy Piekary Śląskie to tylko niektóre miejscowości, z których przyjechały chóry rywalizujące w przeglądzie.
– Nasz przegląd jest jedynym tego typu przedsięwzięciem o tematyce pokutnej i pasyjnej w naszym kraju. Poza tym łączy chóry różnych wyznań chrześcijańskich – podkreśla Ewa Adamczyk-Ścibik, dyrektor organizacyjny przeglądu.
Dodaje, że „tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości wybijającej się ponad inne sztuki”. – Pragniemy, aby wszystkie chóry wymieniły swoje doświadczenia i podnosiły swój poziom twórczy o przeznaczeniu liturgicznym – zaznacza Ewa Adamczyk-Ścibik.
– Wielki Post zajmuje w roku liturgicznym szczególną pozycję. Przygotowuje bowiem wierzących na obchód najważniejszych dni: Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Z tego też powodu jego „muzyczna ilustracja” od wieków stanowiła wielobarwną panoramę form i środków artystycznego wyrazu – zauważa ks. Wiesław Hudek, dyrektor artystyczny przeglądu.
Oprócz Grand Prix wyróżniono także kilka innych zespołów. I miejsce zajął chór „Stella Maris” z Lublina pod dyrekcją Barbary Cedrowskiej. Nagroda za II miejsce została przyznana Akademickiej Scholi „Gaudete” działającej przy Franciszkańskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach. Jej dyrygentem jest Paweł Płoskoń. III miejsce przypadło chórowi kościelnemu „Laudamus” z Trzyńca pod dyrekcją Eugeniusza Worka.
Wręczenie nagród poprzedziła uroczysta Eucharystia w intencji chórów, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli także księża, którzy przyjechali razem ze swoimi zespołami śpiewaczymi.
Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej po raz pierwszy odbył się w 2004. Od 2006 – z uwagi na duże zainteresowanie – stał się już ogólnopolskim. Symbolem Przeglądu oraz główną nagrodą Grand Prix stała się statuetka Piety wykonana przez Alojzego Błędowskiego. Przegląd ma charakter ekumeniczny, a jego uczestnikami są zespoły z Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego oraz prawosławnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.