XIV Targi Wydawców Katolickich: przyznano nagrody „Feniksa 2008”
28 marca 2008 | 11:55 | lk//mam Ⓒ Ⓟ
Laureatów nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ogłoszono dziś podczas rozpoczętych XIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.
Wydawnictwa „W drodze” i Zysk i s-ka, wydawcy powieści o ks. Groserze Jana Grzegorczyka oraz Wydawnictwo WAM, Księgarnia św. Wojciecha, Oficyna Naukowa, Wydawnictwo Sióstr Loretanek i Andrzej Babuchowski, tłumacz książek czeskiego teologa ks. Tomasza Halika – to laureaci nagrody „Feniks 2008” przyznawanej oficynom wydawniczym za popularyzację książki katolickiej w Polsce.
W kategorii „seria wydawnicza” „Feniksa 2008” zdobyło Wydawnictwo Sióstr Loretanek za serię „Lectio divina na każdy dzień roku”. W uzasadnieniu podkreślono, że jest to publikacja „przynosząca teksty, dzięki którym codzienna lektura Bożego słowa – klucza do zrozumienia samego siebie – może się stać medytacją przemieniającą życie”. Wydawnictwo Sióstr Loretanek otrzymało także „Feniksa” w kategorii „książka dla dzieci” za „Różowe sny” Małgorzaty Nawrockiej.
W kategorii „literackiej” laureatami „Feniksa” zostały wspólnie Wydawnictwo „W drodze” i Wydawnictwo Zysk i s-ka za powieść „Cudze pole. Przypadki księdza Grosera” Jana Grzegorczyka, „ukazującą wielkość człowieka poprzez jego słabości i przypominającą, że ostatecznie liczy się tylko Miłość” – jak napisano w uzasadnieniu.
Również Wydawnictwo WAM – podobnie jak Wydawnictwo Sióstr Loretanek – zostało podwójnym laureatem tegorocznego „Feniksa”. Pierwsza nagroda przypadła oficynie w kategorii „nauki kościelne” za pracę „Hitler, Stolica Apostolska i Żydzi. Dokumenty z tajnego archiwum watykańskiego odtajnione w 2004 r.” autorstwa Giovanniego Sale.
Drugi „Feniks” dla Wydawnictwa WAM to nagroda w kategorii „publicystyka” za książkę „Bóg nie jest urojeniem. Złudzenie Dawkinsa”, której autorami są Alister McGrath i Joanna Collicuut McGrath. W uzasadnieniu napisano, że jest to książka będąca pełnym błyskotliwej erudycji dowodem na to, że Bóg nie jest urojeniem, a poszukiwanie sensu uwalnia od złudzeń”.
W kategorii „autor zagraniczny” „Feniks” przypadł Oficynie Naukowej za książkę „Wielkie pytania” autorstwa Franza von Kutschera. W pracy tej współczesnemu człowiekowi, ufającemu „filozofii podejrzeń”, zostaje ukazany sens chrześcijańskiej wiary, która „jest bodaj jedyną szansą, by znaleźć odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne pytania”.
W kategorii „edytorskiej” laureatem została Księgarnia św. Wojciecha za album „Katedra Królów. Bazylika Archikatedralna w Poznaniu” z fotografiami Adama Bujaka i w opracowaniu graficznym prof. Lecha Majewskiego, pod red. Bogusława Pawlaczyka. Zdaniem przyznających nagrody jest to album, który „obrazem nasyconym tajemnicą i prostym słowem maluje dawne i zupełnie bliskie dzieje katedry św. Piotra i św. Pawła, zwanej „Matką kościołów” w Polsce”.
Wyróżnionym w pracy translacyjnej został Andrzej Babuchowski, tłumacz książek m.in. czeskiego teologa i filozofa ks. Tomasza Halika, autora m.in. „Nocy spowiednika” i „Zacheuszu”.
Nagród w kategoriach „książka dla młodzieży” i „multimedia” w tym roku nie przyznano.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.