XIV Warszawski Dzień Różańcowy
02 października 2023 | 16:41 | sluzew.dominikanie.pl, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej odbędzie się już po raz czternasty w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie. Do udziału w nim, w święto Matki Bożej Różańcowej 7 października, zaproszeni są wszyscy czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji Warszawskiej.
Do udziału w XIV Warszawskim Dniu Różańcowym w kościele św. Dominika, zwanym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, zaproszeni są wszyscy a zwłaszcza członkowie stowarzyszeń Żywego Różańca, bractw różańcowych, osoby życia konsekrowanego i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji Warszawskiej ze swoimi duszpasterzami.
Już w piątek 6 października w ramach obchodów zaplanowany jest wykład dr Mileny Kindziuk – o maryjności rodziny Wojtyłów. Wykład rozpocznie się o godz. 19 w auli o. Jacka Woronieckiego w budynku klasztoru.
Właściwe obchody Dnia Różańca w sobotę 7 października zainauguruje modlitwa różańcowa dzieci i rodziców o godz. 10.00. Po niej, dla chętnych dzieci – warsztaty różańcowe.
O godz. 11.00 tajemnice światła odmówią członkowie wspólnot Żywego Różańca i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji.
Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. sprawowana w południe pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. odbędzie się agapa.
O godz. 15 zaplanowana jest modlitwa różańcowa osób chorych i niepełnosprawnych.
Wieczorem odbędzie się modlitewne czuwanie, m.in. Akatyst ku czci Bogarodzicy oraz modlitwa różańcowa o pokój dla Ukrainy.
Od 1945 r. na Służewie – początkowo w kaplicy klasztornej, obecnie w kaplicy parafialnej – znajduje się czczony przez wiernych obraz Matki Bożej, Niepokalanej Królowej Różańca, przywieziony do Warszawy z Żółkwi. Ze względu na ten obraz kościół dominikanów na Służewie bywa nazywany Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.
Wspólnota Żywego Różańca powstała przy klasztorze zaraz po II wojnie światowej, jeszcze przed powstaniem parafii św. Dominika. To najstarsza wspólnota parafialna, przez lata będąca jedyną wspólnotą. Wspólnota ta oprócz modlitwy podejmowała też rozmaite działania charytatywne i organizacyjne w parafii. W drugiej połowie lat 80-tych XX w., gdy zaczęły powstawać inne wspólnoty parafialne, Żywy Różaniec stopniowo wycofywał się z działania na rzecz swojej zasadniczej misji, czyli modlitwy różańcowej.
Obecnie na Służewie działa 35 róż różańcowych Żywego Różańca. Powstały też 23 róże Różańca Rodziców, w których rodzice modlą się w intencji dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.